dawcy krwi

Dawcy krwi poszukiwani w Świętokrzyskiem

Dawcy krwi poszukiwani w Świętokrzyskiem

Dawcy krwi są bardzo potrzebni w województwie świętokrzyskim. Z apelem takim zwróciło się kieleckie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Niestety ciągle brakuje krwi dla osób potrzebujących.

– Stany magazynowe krwi nie wyglądają dobrze. Mamy obecnie około 330 jednostek, a to jest około 200 jednostek za mało. Chodzi o wszystkie grupy 0, a warto dodać, że grupa 0- występuje bardzo rzadko w populacji, stąd jej permanentny brak przez cały rok – dowiadujemy się od Jerzego Stamsińskiego, dyrektora RCKiK w Kielcach.

Dlaczego tak bardzo potrzebni są dawcy krwi?

Okazuje się, że osób potrzebujących krwi jest bardzo dużo, a liczba dawców zmalała. Czy winna jest temu pandemia COVID-19?

– Pomimo tego, jak na razie zapewniamy wszystkie zabiegi planowe. Odbywają się one najwyżej z 1, 2-dniowym przesunięciem. Liczba dawców generalnie zmalała, natomiast zapotrzebowanie utrzymuje się na poziomie tego sprzed pandemii. Stąd wyczuwalne niedostatki – wyjaśnia Stalmasiński.

Okazuje się, że tak desperackie zapotrzebowanie na krew nie miało miejsca przez ostatnie kilkanaście lat. Dopiero niewydolność służby zdrowia związana z pandemią COVID-19 spowodowała, że doszło do takiego kryzysu.

– Myślę, że przy pomocy akcji „Krew darem życia”, która rusza w wakacje przyniesie wymierne efekty. Nigdy w wakacje przez ostatnie kilkanaście lat nie mieliśmy problemów z zaopatrzeniem szpitali w krew, mimo że to trudny okres, ponieważ wiele osób wyjeżdża. W tym roku akcja odbędzie się na pewno w skromniejszym wymiarze ze względu na pandemię, stąd gorący apel do wszystkich, którzy są zdrowi, młodzi i odważni społecznie, by zgłaszali się do naszych jednostek w Kielcach, Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu. Chcę również podkreślić, że zachowane są tu wszelkie zasady bezpieczeństwa – dowiadujemy się od dyrektora.

Zapotrzebowanie na krew

Przede wszystkim trzeba najszybciej i jak najskuteczniej zmobilizować potencjalnych krwiodawców. Kto najbardziej potrzebuje krwi? Do osób niezwykle potrzebujących tego cennego surowca zaliczają się chorzy na anemię, kobiety rodzące, osoby z krwotokami czy noworodki. Do tego określony ładunek krwi potrzebny jest także w szpitalu, z którego medycy korzystają, gdy komuś potrzebna jest nagła pomoc. Niedobór takiej krwi możemy zauważyć miedzy innymi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, a konkretniej w Klinice Kardiochirurgii.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą można zostać, jeżeli mamy powyżej 18-lat, wagę ciała wyższą niż 50 kg oraz jesteśmy zdrowi. To ostatnie kryterium odnosi się do takich chorób jak żółtaczka czy kiła. Do tego zdyskwalifikować nas można jeżeli regularnie stosujemy jakieś leki (na przykład przeciwdepresyjne) lub jeśli w ostatnich miesiącach robiliśmy tatuaż. Warto zaznaczyć, że dawcą nie może być kobieta w ciąży, ani kobieta, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy urodziła. Tyczy się to tak samo kobiety w okresie menstruacji oraz okres trzech dni po niej. Z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Kielcach można się skontaktować pod numerem telefonu (0-41) 33-59-422. Lub udać się osobiście na ul. Jagiellońską 66.

One thought on “Dawcy krwi poszukiwani w Świętokrzyskiem

  1. Regularnie oddaję krew od kilku lat. Zachęcam do tego innych!

Comments are closed.