najpopularniejsze

Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu

Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu na Wycieczkę

najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu. zamek

Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu same się proszą o to, żeby je odwiedzić. Czy Sandomierz zalicza się do najbardziej zabytkowych polskich miast? Jak najbardziej. Możemy więc być pewni, że wszystkie zabytki w Sandomierzu zostawią nas pod wrażeniem na długi czas i jeszcze nie raz będziemy chcieli tu wrócić. Bardzo ciekawe jest to, że atrakcje w Sandomierzu są najbardziej niedoceniane właśnie przez jego mieszkańców. Jest wiele osób mieszkających w Sandomierzu, które nigdy nie zwiedziły słynnego Zamku czy Domu Długosza. Może się to wydawać nie pojęty, ale w końcu jest to nasza przypadłość, że cudze chwalimy, swego nie znamy. Nie popełniajmy więc tego błędu i dajmy szansę wszystkim lokalnym atrakcjom na przedstawienie nam swojej oferty. Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu wyróżniają się na tle innych obiektów w Polsce swoją zabytkową naturą, a także tym, jak udało się je zakonserwować do dziś. Mimo wszystko to trzeba przyznać. Konserwacja zabytków w Sandomierzu jest na najwyższym możliwym poziomie i miejmy nadzieję, że to się nie zmieni. Nie chcemy przecież utracić tak ważnego z turystycznej perspektywy miasta. Byłaby to strata nie tylko dla województwa ale też dla całego polskiego dziedzictwa.

Brama Opatowska

Czy okolice Bramy Opatowskiej należy zwiedzać samodzielnie czy z przewodnikiem? Można by się nad tym zastanawiać naprawdę długo, bo obie opcje mają swoje wady i zalety. Jeśli jednak zdecydujemy się na przewodnika, to musimy zrobić rezerwację dużo wcześniej. Na takie wycieczki jest naprawdę wiele chętnych, co oznacza, że nie załapiemy się tak nagle. Poza tym liczba przewodników jest ograniczona, więc nie jest możliwe, aby złapać któregoś jak taksówkę. Zwiedzanie Bramy Opatowskiej odbywa się na podobnych zasadach jak w przypadku innych obiektów turystycznych w mieście. Cennik oraz godziny zwiedzanie będą znajdować się na stronie internetowej, ale warto je sprawdzić tuż przed planowanym wyjazdem. W końcu od czasu do czasu bywa tak, że warunki się zmieniają i trzeba kombinować Nie chcemy przecież, aby taka wymuszona zmiana planów zepsuła nam wakacje. Mimo wszystko takie zmiany nie są częste, więc nie musimy się niczym stresować.

Dlaczego Brama Opatowska jest ważnym zabytkiem?

Co jest takiego szczególnego w Bramie Opatowskiej? Gdybyśmy się cofnęli w czasie o kilkaset lat, to nie byłoby nic specjalnego. Po prostu jednak z wielu bram. Dzisiaj jednak nie możemy jej nazwać jedną z wielu, bo byłoby to po prostu kłamstwo. Jest to jedyna zabytkowa brama, jaka ostała się w mieście po tym, ja pozostałe po prostu rozebrano. Warto zauważyć, że brama ta będzie robić na nas zupełnie inne wrażenie w zależności od tego, od której strony na nią spojrzymy. Inaczej wygląd od ul. Browarnej, a jeszcze inaczej od Opatowskiej. Jeśli więc szukamy miejsc w Sandomierzu do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, to właśnie spadło nam ono z nieba. A może wyrosło spod ziemi? Która strona będzie nam bardziej odpowiadać? To już musimy rozstrzygnąć sami, ale jedno jest pewne. Zabytki w Sandomierzu są idealne jako tło do naszej sesji zdjęciowej.

Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu dla rodziców z dziećmi

sandomierz 2

Dzieciaki potrafią czasem dać w kość. Zwłaszcza, gdy mają swoje zachcianki, którym nie zawsze potrafimy sprostać. Nawet jak chcemy zabrać je na edukacyjną wycieczkę, to może się okazać, że nasze pomysły nie spotkają się z aprobatą i trzeba będzie wymyślić coś innego. Oczywiście w Sandomierzu nie brakuje atrakcji, więc znajdzie się coś idealnego dla dużych wycieczek rodzinnych. Jakie najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu zasługują na to, aby wybrać się tam z dzieciakami? Przyjrzyjmy się tym najciekawszym atrakcjom, które przyciągają turystów każdego roku. I mowa tu nie tylko o wielkich zorganizowanych wycieczkach ale też o tych skromnych, rodzinnych. Cały czas jest okazja na to, aby zabrać ze sobą naszych najmłodszych i pozwiedzać jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jeżeli wciąż mamy wątpliwości, czy Sandomierz aby na pewno się do nich zalicza, to musimy w końcu rozwikłać tę zagadkę i wybrać się osobiście. Nie powinniśmy się zawieść, bo czeka tam na nas sporo rozrywek. Atrakcje w Sandomierzu przyciągają osoby w każdej grupie wiekowej. Nie ważne więc, jak liczbą mamy gromadkę, jak najszybciej pakujmy się i rozpocznijmy przygotowania do wycieczki.

Zamek i inne zabytki w Sandomierzu

Wszyscy znamy przysłowie o Kazimierzu Wielkim, który zostawił Polskę murowaną. Zamek w Sandomierzu jest jednym z wielu dowodów na to, jak wiele prawdy jest w tym powiedzeniu. To właśnie po tym władcy została ta budowla, choć niestety uległa kilku zniszczeniom w trakcie swojej historii i konieczne było odbudowywanie go. Są jednak elementy, które istnieją tu nieprzerwanie od XIV wieku i chociażby dlatego warto się udać w te okolice i pozwiedzać. Zdecydowanie takie zabytki jak zamek to najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu do odwiedzenia wspólnie z rodziną.

Bilety wcale nie są drogie i najtańszy kupimy już od dziesięciu złotych. Jest to bilet ulgowy, który przysługuje rencistom, emerytom, studentom, uczniom, doktorantom, inwalidom wojennych czy osobom niepełnosprawnym. Zwykły bilet nie jest jednak dużo droższy, bo kupimy go za jedyne 15 złotych. Jeżeli podróżujemy całą rodziną, to dobrym pomysłem było kupienie biletu rodzinnego za 40 złotych. Musimy tylko pamiętać, że liczba osób nie może wtedy przekroczyć 5.

Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu w 2022 roku

Sandomierz 4

Kolejny  rok i mija i bardzo dużo się zmienia. Zmienia się moda, zmieniają się ceny i gusta muzyczne. Ale jak się okazuje najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu są atrakcyjne cały czas tak samo. Każdego roku turyści odwiedzają chętnie te same budynki, ale nie mylmy tego z monotonią. Sandomierz jest ciekawym miastem, że można tu wracać wielokrotnie. Odwiedzając go po raz drugi czy trzeci wcale nie mamy wrażenia, że obcujemy z tym samym miastem. Wręcz przeciwnie, z każdym razem odkrywamy coś nowego. To sprawia, że Sandomierz jest naprawdę magicznym miejscem, a atrakcje w Sandomierzu są prawdziwym złotem. To jest chyba najlepsza możliwa zachęta do tego, aby wybrać się w końcu do tego zabytkowego miasta i pozwiedzać. Nie zapomnijmy też o zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć. Jeśli zamierzamy dużo podróżować piechotą, to konieczne musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli chcemy, żeby nasz organizm dobrze funkcjonował podczas takiej rekreacji na świeżym powietrzu, to nie zapominajmy też, aby przed wycieczką zapewnić sobie wystarczającą dawkę snu.

Dom Długosza

Czym jest Dom Długosza? Jest to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Sandomierzu, z kilku różnych powodów. Przede wszystkim jest tak stare, że pamięta jeszcze XV wiek. To właśnie wtedy ufundował je – jak sama nazwa wskazuje – Jan Długosz. Dzisiaj znajduje się tu Muzeum Diecezjalne, w którym zobaczymy wiele ciekawych zabytków. Wśród nich znajdują się stare rękopisy i dokumenty. Niektóre z nich pamiętają jeszcze czasy średniowieczne. Jest to przede wszystkim gratka dla historyków oraz dla tych, którzy fascynują się słowem pisanym. Oglądając takie antyki jesteśmy w szoku, jak dawniej wyglądało piśmiennictwo. Kiedy jeszcze nie było druku i wszystko trzeba było sporządzać oraz kopiować ręcznie. Nie było wtedy też wielkiego zapotrzebowania na pismo, ponieważ czytać umieli tylko nieliczni. Byli to głównie uczeni i duchowni, a dzisiaj ich dziedzictwo możemy oglądać w takich miejscach jak Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. To i inne najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu stanowią wizytówkę miasta, która ma wielką wartość turystyczną i historyczną.

Kim był Jan Długosz?

Jan Długosz był jednym z najbardziej zasłużonych  polskich kronikarzy i historyków. Jego całe życie było związane z Kościołem rzymskokatolickim, chociaż sam nigdy nie wstąpił do seminarium. Pełnił jednak funkcję sekretarza ora kanclerza biskupiego oraz zajmował się czymś za co pamiętamy go do dzisiaj. Chodzi oczywiście o kronikarstwo. Kronika Jana Długosza jest najbardziej znanym zapisem dziejów polskich zaraz obok Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Chociaż nie wszystko, co napisał, pokrywa się 1:1 z rzeczywistością, to jest to jedno z najważniejszych źródeł dla polskich historyków. Umarł  w 1480 roku i pochowano go w katedrze wawelskiej. Wykorzystywał swój majątek do fundowania ważnych miejsc takich jak Psalteria na Wawelu. Jedna z jego inwestycji miała miejsce również w Sandomierzu, a jej efektem jest właśnie omawiane tutaj muzeum.

Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu na wyjście ze znajomymi

Kiedy pojawia się piątkowy wieczór, to mało komu chce się siedzieć w domu przy konsoli albo przed serialem. Jest to raczej moment na to, aby zadzwonić po znajomych i udać się na miasto. Jeśli jesteśmy nowi w Sandomierzu, albo przyjechaliśmy tylko na weekend, to możemy nie znać zbyt wielu towarzyskich miejscach. Nie potrzebujemy jednak bardzo długiej listy, bo wystarczy kilka głównych obiektów i po ich odwiedzeniu już będziemy mogli się czuć zadowoleni, że zwiedziliśmy tę ciekawą część Sandomierza. A przynajmniej ciekawą po zmroku.

Rynek czyli coś, co warto zobaczyć w Sandomierzu

najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu

Rynek to miejsce, do którego chcemy się udać, gdy zależy nam na dobrym życiu towarzyskim w mieście. Liczne bary i restauracje pokazują, że zawsze będziemy mogli tam zjeść coś dobrego oraz napić się drinka. Niech to ostatnie słowo nikogo nie odstrasza, bo są też bardzo ciekawe opcje dla niepijących. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które kierują samochodem, lub z innego powodu nie mogą spożywać alkoholu. To co? Coca colę czy Fantę? Oczywiście to tylko przykłady, bo akurat oferta na sandomierskim rynku jest niezwykle duża i nie ma możliwości, abyśmy mieli nie znaleźć czegoś dla siebie.

Najpopularniejsze miejsca w Sandomierzu na rynku i w jego okolicach

Rynek ma również bardzo ważną funkcję turystyczną, bo jest jednym z najciekawszych zabytków miasta. Znajduje się na nim gotycki ratusz oraz figura Matki Boskiej. Oba te obiekty już nam bardzo dużo mówią o polskiej kulturze i tradycji. Dawniej budowanie ratusza była ważne nie tylko administracyjne. Miały one być wizytówkami miast, więc musiały też odpowiednio wyglądać. Dbano więc o to, aby same w sobie były dziełami sztuki, dlatego zatrudniano najlepszych architektów. Również w Polsce pracowali najlepsi europejscy artyści, dzięki którym możemy podziwiać zabytkowe budowle.

sandomierz 5

Wspomnieliśmy też o figurze Matki Boskiej. Kult maryjny był bardzo ważny dla tożsamości Polaków przez wiele lat naszych historii. Dlatego nie ma się co dziwić, że zwiedzając zabytkowe miasto na trafimy na wiele takich obiektów sakralnych. Chodzi nie tylko o figury, ale też kapliczki, kościoły i specjalnie urządzone drogi krzyżowe. Pod tym względem Sandomierz nie różni się od innych ważnych polskich miast.

Kamienice na rynku w Sandomierzu

Warto wspomnieć też o malowniczych kamieniczkach na rynku. Sięgają one naprawdę odległych czasów i część z nich przetrwała nawet obie wojny. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie sandomierskiego rynku bez tych kamienic w tle. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście Kamienia Oleśnickich, którą łatwo poznać po charakterystycznych podcieniach. Inna ikoniczna kamienica znajduje się pod numerem czternastym. Nazywa się ją potocznie Kamienicą Gomółki.

Pierogarnia Ojca Mateusza

pierogiMoże nie wszystkim sandomierzanom pojawia się fakt, że jedną z wizytówek miasta jest postać z przeciętnego serialu. Nie zmienia to jednak tego, że atrakcje w Sandomierzu, które wiążą się z tym serialowym księdzem, są bardzo chętnie odwiedzane. Przykładam może być pierogarnia, którą gorąco polecamy, choć nie ze względu na serialowe odniesienia. Chodzi po prostu o dobre jedzenie, które powinno przypaść do gustu każdemu.

Co jeżeli zmęczyliśmy się podczas naszej wycieczki po Sandomierzu? Może powinniśmy gdzieś usiąść i coś zjeść. Takim miejscem jest właśnie lokalna pierogarnia, gdzie zamówimy wiele różnych rodzajów pierogów począwszy od ruskich, przez owocowe, a kończąc na pierogach z mięsem. To miejsce jeszcze szczególnie atrakcyjne, gdy podróżujemy większą grupą osób. Nawet jeśli nie dla każdego z naszej grupy pierogi są ulubionym daniem, to i tak tutaj znajdą coś dla siebie. Mięsożercy zadowolą się pierożkami z dobrą wieprzowiną, a weganie spróbują specjalnej jarskiej oferty.