Brama Opatowska

Sandomierz to bardzo urokliwe miasto znajdujące się w województwie świętokrzyskim, nad rzeką Wisła. Będąc w Sandomierzu jednym z zabytków, które warto zobaczyć, jest Brama Opatowska. Sandomierz często porównywany jest przez mieszkańców do Rzymu, ponieważ położony jest na siedmiu wzgórzach, czyli tak jak stolica Włoch. Ciekawość wśród turystów pobudza znajdujące się na terenie miasta Ucho Igielne, Dom Długosza, a także przepiękna na zewnątrz, jak i w środku Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Niewątpliwie jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście jest Brama Opatowska.

Sandomierz – perła województwa świętokrzyskiego

Miasto Sandomierz jest jednym z najstarszych i najważniejszych miast w Polsce pod względem historycznym. Liczne odkrycia archeologiczne wskazują na bardzo odległe początki Sandomierza, które sięgają jeszcze epoki kamiennej – neolitu. Na terenie miasta zachowanych jest ponad 120 zabytków architektury, w tym bardzo charakterystyczna Brama Opatowska. Sandomierz znajduje się na lessowych wzgórzach oraz jest ściśle powiązany z licznymi wydarzeniami historii Polski. Do miasta w 1999 roku przyjechał sam Papież Jan Paweł II, a także inne ważne osobowości. 

Brama Opatowska – cennik

Obiekt jest jedną z najlepiej zachowanych bram na terenie miast Polski. Brama Opatowska została wzniesiona w XIV-XVI wieku w stylu gotyckim z funduszy Kazimierza Wielkiego. Oprócz niej zostały zbudowane trzy inne bramy, aczkolwiek to właśnie Brama Opatowska jako jedyna nie uległa zatraceniu. Na terenie obiektu znajduje się platforma widokowa, z której można zobaczyć piękną panoramę miasta. Podobno będąc w Sandomierzu, co roku wchodzi ponad 100 tysięcy turystów, z powodu pięknego widoku, który posiada na swoim szczycie Brama Opatowska. Cennik biletów jest bardzo zróżnicowany pod względem ulgi dotyczących nie tylko młodzieży, ale również mieszkańców Sandomierza, okolic, a także istnieje specjalny bilet dla turystów z pociągu turystycznego z relacji Kielce-Sandomierz oraz Rzeszów-Sandomierz. Warto odwiedzić stronę internetową budowli, ponieważ tam znajdują się wszystkie informacje odnośnie cen biletów wstępu na Bramie Opatowska.

Godziny otwarcia w sezonie oraz po sezonie turystycznym

Na teren Bramy Opatowskiej można wejść codziennie, aczkolwiek godziny różnią się zależnie od sezonu turystycznego. Na stronie internetowej Brama Opatowska godziny otwarcia rozpisane są w zakładce dla turysty. Warto zajrzeć na stronę, aby dokładnie dowiedzieć się, kiedy można zobaczyć piękną panoramę miasta. Warto zabrać ze sobą lornetki, ponieważ widok zapiera dech w piersiach, zwłaszcza gdy odwiedzasz obiekt w sezonie. Bardzo ciekawe jest to, że schody, którymi obecnie wchodzą turyści na punkt widokowy, nie istniały. Ludzie wspinali się po murach, aby wejść na szczyt Bramy Opatowskiej. Niewątpliwie, jest to najlepszy punkt widokowy w mieście Sandomierz. 

Jak dotrzeć do obiektu Brama Opatowska?

Mapa Sandomierza zawiera wszystkie niezbędne zabytki, które warto zobaczyć w mieście. Poza tym, jeśli zapytasz każdego przechodnia o lokalizację obiektu, z pewnością odpowie Ci, gdzie dokładnie znajduje się Brama Opatowska. Mapa i lokalizacja budowli potwierdza fakt, że niegdyś przez ten obiekt można było dostać się do Sandomierza. Wszystkie inne bramy zostały kolejno rozebrane. Ocalała tylko Brama Opatowska, w związku z czym jest to bardzo ważny zabytek miasta Sandomierz. Budowla wygląda inaczej od strony ulicy Opatowskiej niż od strony ulicy Browarnej. Warto przejść przez bramę, aby zobaczyć ją z różnych lokalizacji.