Podziemna Trasa Turystyczna

W Sandomierzu jest wiele ciekawych miejsc, które przyciągają turystów do miasta oraz jego okolic. To bardzo urokliwe miasteczko znajdujące się we wschodniej części Polski. Największe zainteresowanie wśród odwiedzających budzi jednak Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu. Atrakcja ta umożliwia zobaczenie dawnych piwnic oraz korytarzy znajdujących się pod ziemią miasta. Szlak podziemnej trasy turystycznej został utworzony w trakcie prac wykonywanych w celu zabezpieczenia Starego Miasta przed zapadliskiem. Dawniej, między XIII a XVII wiekiem podziemne korytarze i piwnice służyły sandomierskim kupcom jako magazyny. 

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – wszystko co musisz wiedzieć

Będąc w Sandomierzu, koniecznie trzeba odwiedzić podziemia Starego Miasta. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu składa się z kilkukondygnacyjnych komór i chodników ulokowanych pod ziemią Starego Miasta Sandomierz. Dawniej było duże zapotrzebowanie na towar składany w korytarzach pod ziemią, w związku z czym osiągnęły one nawet 15 metrów głębokości. Miejsce to stanowiło również schronienie w niebezpiecznych sytuacjach miasta. Podziemia sandomierskie przez wieki nie były otwierane, skutkiem czego lochy odeszły w zapomnienie. Na szczęście naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w KRakowie ruszyli na ratunek i w wyniku specjalnego programu udało odzyskać się część odcinków, skutkiem czego powstała Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu. Długość szlaku wynosi prawie pół kilometra, a najgłębsze wyrobiska sięgają nawet 12 metrów głębokości. Jest to zdecydowanie największa atrakcja miasta Sandomierz. 

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – cennik największej atrakcji miasta

Informacje na temat cen biletów wstępu na teren obiektu znajduje się na stronie sandomierskiepodziemia.eu. Trasa nie jest zbyt długa, przejście całego szlaku zajmuje zazwyczaj około 45 minut. Wycieczka obejmuje spacer wzdłuż korytarzy i pomieszczeń wraz z przewodnikiem, który opowiada o legendach i opowieściach związanych z ocaleniem grodu przed Tatarami oraz jaką rolę odgrywała wówczas Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu. Cennik biletów wstępu jest zróżnicowany w zależności od wieku. Bilet normalny kosztuje  13 złotych, zaś ulgowy 9 złotych. Piwnice i korytarze rozciągające się pod ziemią Sandomierza to jedna z głównych atrakcji znajdujących się na terenie miasta. 

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – godziny otwarcia 

W sezonie turystycznym od kwietnia do września Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu otwarta jest najdłużej w roku. Podziemia Starego Miasta można zobaczyć od godziny 9:00 do 19:00, gdzie ostatnie wejście odbywa się o godzinie 18:00. Przejście szlakiem podziemnej trasy turystycznej odbywa się wraz z przewodnikiem, który w trakcie wycieczki zdradza największe szczegóły na temat miasta i historii. Po sezonie turystycznym od października do marca Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu otwarta jest codziennie od godziny 9:00 do 17:00, a ostatnie wejście odbywa się o godzinie 16:00

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – bilety i ich warianty

W ofercie zwiedzania szlaku istnieją również warianty biletowe “3w1” lub “2w1”. Bilet promocyjny “3w1” umożliwia turystom zwiedzanie trzech największych atrakcji turystycznych Sandomierza. W ramach pakietu możesz zobaczyć nie tylko Podziemną Trasę Turystyczną, ale również Bramę Opatowską oraz Muzeum Okręgowe na Zamku. Ofertą specjalną, która idealnie sprawdza się na rodzinne wycieczki jest bilet promocyjny “2w1”. Obejmuje on zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej wraz z projekcją filmu na temat królewskiej opowieści Sandomierza. Warto odwiedzić stronę podziemnej trasy turystycznej, aby dowiedzieć się więcej informacji na temat szlaku pod ziemią sandomierską.