Dom Długosza

W Sandomierzu na siedmiu wzgórzach znajduje się wiele ciekawych zabytków historycznych. Obiekty na terenie miasta, które możemy teraz podziwiać to obraz odbywać. Władze, mieszkańcy oraz robotnicy dołożyli wszelkich starań, aby ponownie wnieść Sandomierz po okropnej klęsce, jaka go spotkała. Gall Anonim w dziale „Kronika polska” pisał o mieście Sandomierz jako o jednym z trzech najważniejszych miejsc polskiej państwowości, zaraz obok ziemi Krakowskiej oraz Wrocławia. Sandomierz porównywane jest przez mieszkańców oraz turystów do Rzymu, ponieważ tak jak ceniona stolica Włoch, miasto położone jest na siedmiu wzgórzach oraz posiada szeroką gamę zabytków. Bardzo ciekawym obiektem znajdującym się na terenie miasta jest Dom Długosza.

Sandomierz – bilety wstępu Muzeum Diecezjalnego

Jan Długosz to postać niezwykle ceniona przez ludność polską. Nic dziwnego, urodziny początkiem XV wieku narodowy dziejopisarz, historyk był twórcą wielkich dzieł wyróżnionych w polskich bibliotekach. Jan Długosz był człowiekiem o wielkim sercu. Za życia sprawował rolę cenionego nadworskiego doradcy oraz nauczyciela dzieci królewskich. Ponadto, był to człowiek bardzo majętny, z którego to tytułu robił wielki użytek nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla ludzi. Jedną z jego fundacji jest dom powstały dla księży mansjonarzy, której bryła zachowała się w bardzo należytym stanie mimo wielu lat funkcjonowania. Obecnie Dom Długosza w Sandomierzu jest siedzibą muzeum diecezjalnego, który posiada bogatą ofertę eksponatów dostępną do zobaczenia za niedużą darowiznę.

Dom Długosza w Sandomierzu – styl i architektura

W roku 1476 polski historyk Jan Długosz zafundował wzniesienie pięknego, gotyckiego budynku mieszkalnego, który obecnie stanowi Dom Długosza w Sandomierzu. Obiekt posiada dwie kondygnacje, zbudowany jest z cegły wraz z dwuspadowym dachem i wysokimi szczytami. Jeżeli jesteś miłośnikiem architektury gotyckiej, koniecznie musisz odwiedzić Dom Długosza Sandomierz. Bilety możliwe są do kupienia w kasie muzeum diecezjalnego, w którym znajduje się stała ekspozycja autora – Karola Estreichera. Na terenie obiektu znajdują się zabytkowe zbiory obejmujące malarstwo, rzeźbę, tkaninę, wystrój architektoniczny oraz wiele innych cennych dzieł. 

Dom Długosza Sandomierz – godziny otwarcia Muzeum 

Na terenie obiektu znajdują się bardzo ważne dla miasta przedmioty, które są okazem niezwykłej historii i funkcjonowania ziemi sandomierskiej. Wśród nich w eksponatach znajduje się między innymi akt lokacji Sandomierza oraz białe rękawiczki królowej Jadwigi. Oprócz tego można zobaczyć tutaj piękne, drewniane ołtarze oraz tzw. księgi drzew, czyli szkatułki imitujące woluminy. Eksponaty te stanowią już zabytkowy charakter, którą obecnością może pochwalić się Dom Długosza Sandomierz. Godziny otwarcia obejmują czas między 9 a 16:30 każdego dnia, prócz poniedziałku, kiedy to Dom Długosza w Sandomierzu jest zamknięty dla odwiedzających.  

Dom Długosza Sandomierz – cennik dla turystów

Zabytki znajdujące się na terenie miasta można podziwiać za niewielką, symboliczną opłatą. Wysiłek i praca włożona w odbudowanie obiektów na ziemi sandomierskiej zdecydowanie warta jest niewielkiej należności. Trzeb mieć ze sobą lekko ponad 5 zł, aby zobaczyć eksponaty znajdujące się w obiekcie Dom Długosza Sandomierz. Cennik obejmujący wstęp na teren muzeum diecezjalnego różni się z tytułu emerytalnego. Najwięcej zapłacą osoby kupujące normalny bilet bez żadnych ulg, aczkolwiek nawet to nie wymaga szczególnego majątku, ponieważ normalny bilet wstępu kosztuje 7 złotych. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie tak cennych zachowanych przedmiotów sandomierskich. Sam wystrój muzeum robi ogromne wrażenie. Wszystkie przedmioty ułożone są w taki sposób, jak wymyślił to Karol Estreicher w XX wieku.