Pałac Biskupi

Sandomierz to piękne, malownicze, krajobrazowe miasto położone w województwie świętokrzyskim na nadwiślańskiej skarpie. Wielu turystów chętnie przyjeżdża do Sandomierza, aby móc podziwiać wspaniale zachowaną średniowieczną urbanistykę. Ponadto, w mieście organizowane są różne wydarzenia nawiązujące do pradawnych obyczajów np. pokazy walk rycerskich. Warto wybrać się do Sandomierza, żeby zobaczyć cenne zabytki historyczne. Wśród nich największą uwagę turystów przyciągają takie obiekty jak: Zamek Królewski, Brama Opatowska, Bazylika Katedralna oraz Pałac Biskupi.

Sandomierz – co sprawia, że jest to tak wyjątkowe miasto?

Miasto w województwie świętokrzyskim porównywane jest do Rzymu, ponieważ tak samo usytuowane jest na siedmiu wzgórzach oraz posiada wiele zabytków na swoim terenie. Oprócz walorów historycznych warto zauważyć w Sandomierzu malownicze, zielone miejsca pełne przyrody i natury. W granicach miasta mieści się wspaniały rezerwat przyrody tzw. Góry Pieprzowe będące wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Ponadto, Sandomierz oferuje wiele pięknych parków przyrodniczych z bogatą ofertą atrakcji w celu spędzania czasu zarówno aktywnie, jak i bardziej leniwie. 

Pałac Biskupi Sandomierz – charakterystyka obiektu

Niedaleko Domu Długosz, uwagę turystów przyciąga piękny, klasycystyczny Pałac Biskupi. Obiekt został wzniesiony w XIX wieku, w latach 1861-1864, do którego budowy zostały zużyte materiały pozostałe z rozbiórki kościoła Marii Magdaleny oraz kościoła św. Piotra. Styl architektury oddaje charakter klasycystyczny, co widać na pierwszy rzut oka. Na parterze obiektu znajdują się biura Kurii Diecezjalnej. Pałac Biskupi obecnie pełni funkcję rezydencji Biskupa Ordynariusza Sandomierskiego. 

Pałac Biskupi – zwiedzanie obiektu

Rezydencja Biskupa w Sandomierzu nie jest dostępna dla zwiedzających, aczkolwiek można podziwiać budynek na zewnątrz. Mimo wszystko warto wybrać się w okolice Pałacu, aby zobaczyć tak wspaniale zachowaną architekturę stylu klasycystycznego. Pałac Biskupi w Sandomierzu zwieńczony jest niską attyką, posiadający na piętrze pilastrowe podziały, a także fryz z popiersiem na medalionach. Szczególną uwagę przykuwa narożnik północno-zachodni utrzymany z półkolistej formie. Ta część obiektu mieści na piętrze kaplicę. W okolicy pałacu znajduje się subtelny ogródek, zaś z tyłu budynku można podziwiać ogród otoczony murem. 

Pałac Biskupi w Sandomierzu – historia obiektu

W 1818 roku powstała w mieście diecezja sandomierska, jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego. Dopiero 46 lat po jej utworzeniu podjęto decyzję o wzniesieniu rezydencji dla biskupa ordynariusza. Jednopiętrowy obiekt był budowany przez 3 lata na rzucie prostokąta wraz ze specyficznym półkolistym narożnym ryzalitem, który jest imitacją baszty. Wejście główne do pałacu znajduje się pośrodku fasady głównej. Ciekawostką, jaką posiada w swojej historii Pałac Biskupi w Sandomierzu, jest to, że w 1999 roku odpoczywał na terenie obiektu papież Jan Paweł II.  Tego dnia, czyli dokładnie 2 czerwca, Papież odprawił nabożeństwo dla rzeszy pielgrzymów liczących prawie pół miliona osób.