Collegium Gostomianum

W Sandomierzu na siedmiu wzgórzach czekają na odwiedzających arcy ciekawe atrakcje turystyczne. Do miasta uwielbiają przyjeżdżać dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy chwalą niezwykłą zabytkowość Sandomierza. Miasto nazywane jest Królewskim oraz oficjalnie stanowi pomnik historii o nazwie Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Nic dziwnego, miasto szczyci się zabytkami najwyższej klasy pod względem architektury, malarstwa oraz rzeźby. Sandomierz nie tylko posiada bogatą starówkę obfitą w wiele zabytkowych obiektów, ale również to, co znajduje się wokół starego miasta, jest godne odwiedzenia. Tutaj warto pochylić się nad kompleksem architektonicznym zwanym Collegium Gostomianum w Sandomierzu, z którego widok obejmuje niebywałą panoramę miasta. 

Collegium Gostomianum Sandomierz – co czyni go tak wyjątkowym?

Obiekt pierwotnie został wzniesiony jeszcze na początku XVII wieku w stylu późnorenesansowym, obecnie zachowany został kształt architektoniczny oraz funkcja budynku. Collegium Gostomianum w Sandomierzu stanowi jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Szkoła budowana była w latach 1604-1615, zaś uległa zniszczeniu po pożarach w 1656 i 1813. W XIX wieku podjęto się próby odrestaurowania budynku, w związku z czym rozebrano południowe skrzydło oraz kościół św. Piotra, który stał na środku dziedzińca od początków szkoły w XII wieku. Obiekt zachował oryginalny układ przestrzenny, klatkę schodową w dwóch kondygnacjach, pierwotne ogrzewanie oraz piękną dekorację sklepień. Obecnie Collegium Gostomianum Sandomierz jest siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego.

Collegium Gostomianum – absolwenci I LO w Sandomierzu

Sprawowanie przez budynek Collegium Gostomianum w Sandomierzu funkcji Liceum Ogólnokształcącego to niebywała idea. Uczniowie oraz absolwenci szczycą się ogromną dumą z faktu zdobywania wiedzy w szkole o 400-letniej historii. Na przestrzeni tylu lat, nauka odbywałą się w różnych miejscach na terenie miasta, a budynki nosiły 17 innych nazw. Obecnie w obiekcie mieści się I LO Collegium Gostomianum. Absolwenci, którzy zdobywali wiedzę i osiągnięcia na przestrzeni ostatnich lat świadczą o wielkich dokonaniach szkoły oraz świecą przykładem dla obecnych uczniów. Najbardziej cenieni absolwenci, którzy pozostawili piętno po sobie w historii szkoły, na stronie internetowej I LO w Sandomierzu każdy z nich posiada swój krótki, acz szanowany życiorys. Ciężko wartościować dokonania uczniów Collegium Gostomianum w Sandomierzu, ponieważ każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Przedstawione i wyróżnione postacie nie tylko pozostawiły ślad po sobie w dziejach szkoły, ale również zaznaczyły swoją obecność w historii miasta i regionu. 

Collegium Gostomianum – ciekawostki na temat obiektu

Podczas modernizacji budynku Collegium Gostomianum w Sandomierzu podjętej w XIX wieku, odkryto bardzo ciekawe zjawiska archeologiczne. Badania przeprowadzone przez wybitnych archeologów potwierdziły obecność wczesnośredniowiecznej osady oraz cmentarzyska na terenie Collegium Gostomianum. Ciekawostki na temat obiektu obejmują szerokie spektrum poszukiwań i badań na przestrzeni wielu lat. Wśród cennych faktów zapisanych w biografii Collegium Gostomianum w Sandomierzu warto wyróżnić, że w szkole zdobywał wiedzę wybitny polski matematyk. Prof. dr hab. Andrzej Schinzel obecnie znany jest jako członek rzeczywisty Polskie Akademi Nauk, który zajmuje się analityczną teorią liczb.