Kościół Św. Pawła

Sandomierz to miasto cieszące się dużą liczbą turystów przyjeżdżających do miasta, aby poznać jego historię. To tutaj swego czasu przybywali wielcy królowie, książęta oraz inne cenione i wyróżnione w historii osobowości. Oprócz tego, na terenie Sandomierza znajduje się bogate spektrum atrakcji przyrodniczych, z których warto wyróżnić Góry Pieprzowe jako jedne z najstarszych gór w całej Europie. Turyści mogą tutaj zachwycać się wspaniałym widokiem oraz ponad dziesięciu gatunków dzikiej róży. Zwiedzający najbardziej podziwiają tutaj tzw. Wąwóz Królowej Jadwigi, który obejmuje długość prawie pół kilometra.

Jesteś w okolicach wąwozu? Odwiedź Kościół św. Pawła Sandomierz 

Kościół św. Pawła w Sandomierzu jest zabytkową świątynią rzymskokatolicką w mieście. Budowla sąsiaduje bezpośrednio z Wąwozem św. Królowej Jadwigi, zatem zdecydowanie warto zajrzeć na chwilę, idąc lub wracając z wąwozu. Kościół św. Pawła w Sandomierzu jest kolejny, po kościele św. Jakuba, punktem Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Jest to odtworzony na terenie Polski fragment Drogi św. Jakuba, która obejmuje sieć europejskich tras pielgrzymich. Celem szlaków jest znajdujący się w Santiago de Compostela grób św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii. Trasa małopolskiej drogi z Sandomierza prowadzi przez Kraków do Oświęcimia.

Kościół św. Pawła w Sandomierzu – historia obiektu

Obiekt został wniesiony między XV a XVII wiekiem, a ufundowany był jeszcze w XIII wieku przez biskupa Iwona Odrowąża. Z początku wniesiona została drewniana świątynia, aczkolwiek w XV wieku na tym terenie powstał gotycki budynek. Obecnie możemy podziwiać przebudowaną w XVII oraz XVIII wieku świątynię gotycką. Kościół św. Pawła w Sandomierzu posiada arcy bogatą dekorację oraz barokowy wystrój wnętrz. Piękne ołtarze, stalle w prezbiterium, polichromia oraz elementy złocone kościoła zdecydowanie zasługują na chwile uwagi. Ponadto, wokół świątyni został wzniesiony mur, na zewnątrz znajduje się barokowa dzwonnica, a także bramka z XVII-wieczną kutą kratą.   

Parafia św. Pawła – Sandomierz skarbnicą świątyń

Kościół parafialny Nawrócenia św. Pawła Apostoła funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na terenie obiektu odbywają się regularne msze święte i nabożeństwa. W mieście znajduje się wiele kościołów, klasztor, bazylika, a nawet synagoga. Sandomierz  wyróżnia się bogactwem architektury sakralnej. Obiekty te posiadają swoisty charakter oraz ciekawą historię. Obecnie na terenie Sandomierza można podziwiać takie świątynie jak: Kościół św. Józefa, Kościół św. Ducha, Kościół św. Michała, Kościół św. Jakuba oraz Kościół św. Pawła. Sandomierz często przyciąga turystów ze względu na znajdującą się tutaj Furtę Dominikańską, zwaną potocznie Uchem Igielnym. Obiekt stanowi jedyną zachowaną furtę z dwóch istniejących wówczas w systemie obronnych murów miasta. Ucho Igielne pochodzi jeszcze z XIV wieku, a jego budowa została ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. 

Pomnik historii – Kościół św. Pawła Sandomierz 

Msze Święte w murach kościoła odbywają się w niedziele i święta oraz dni powszednie. Szczegóły oraz godziny nabożeństw są podane na stronie internetowej parafii. Kościół św. Pawła w Sandomierzu jest jednym z obiektów stanowiących sandomierski historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy zwany Pomnikiem Historii. Na liście tej znajdują się zabytki nieruchome, które wyróżniają się wartością historyczną, artystyczną oraz naukową. Obiekty te mają duże znaczenie w kulturze Polski.