Kościół Świętego Michała

Sandomierz z pewnością zyskał ogromną popularność dzięki serialowi “Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywała się właśnie w tym mieście. Dużo osób pragnie wybrać się do Sandomierza, aby podążać śladami słynnego Ojca Mateusza. My natomiast pragniemy przedstawić jedno z miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty, a jest nim Kościół Świętego Michała. Sandomierz jest miastem, który słynie z przepięknej architektury, a także malowniczych Kościołów wartych podziwiania. Jednym z nich jest właśnie Kościół Świętego Michała, który został wzniesiony w XVII wieku, a dokładnie w latach 1686 – 1692. Świątynia stanowi zespół dawnego Klasztoru Benedyktynek. 

Kościół Świętego Michała w Sandomierzu – krótka historia 

Dzieje Kościoła Świętego Michała zapoczątkowało przybycie do Sandomierza benedyktynek w 1615 roku z Chełmna Pomorskiego. Pierwszy drewniany klasztor razem ze świątynią znajdował się w pobliżu bramy Zawichojskiej, a dokładnie przy obecnej ulicy Sokolnickiego. Jego fundatorką była Elżbieta Sieniawska. W 1623 roku klasztor uległ całkowitemu zniszczeniu w związku z wybuchem pożaru tej części miasta. Z tego powodu benedyktynki przeniosły się do swoich dóbr w Górach Wysokich. W tym samym czasie Zofia Sieniawska córka Elżbiety została pierwszą ksenią konwentu sandomierskiego. Wybrała ona miejsce na nowy klasztor poza murami miasta. Niestety udało się jej wybudować część klasztoru, a dalszą budowę świątyni kontynuowały kolejne ksenie. Ksienia Justyna Skarszewska zapoczątkowała budowę kościoła przy klasztorze, którą ukończono za czasów ksieni Anny Chrząstowskiej. Tym samym biskup Małachowski konsekrował w 1963 roku Kościół Świętego Michała. Sandomierz natomiast zyskał niesamowitą świątynię podziwianą do dzisiaj. 

Parafia Świętego Michała – Sandomierz 

Kościół Świętego Michała w Sandomierzu został zbudowany w stylu barokowym. Składa się on z prostokątnej nawy i węższego także prostokątnego prezbiterium. Ściany rozczłonkowane są pojedynczymi i parzystymi pilastrami jońskimi. W 2017 roku rozpoczęto prace konserwatorskie w prezbiterium związane również z odwodnieniem i osuszeniem Kościoła. Budynki klasztorne były wznoszone etapami, w pierwszej kolejności skrzydło południowe i zachodnie. Zostało ono przebudowane w połowie osiemnastego wieku. Równolegle z przebudową powstała późnobarokowa dzwonnica, budynek furty, zewnętrzna kazalnica oraz domek kapelana znajdujący się między dzwonnicą a kościołem. Natomiast skrzydło północne zostało wzniesione na początku dwudziestego wieku. 

Na co zwrócić uwagę odwiedzając Kościół Świętego Michała?

Na szczególną uwagę zasługuje drewniana, barokowa ambona, która została wsparta na drzewie genealogicznym zakonu benedyktynów. Została wykonana przez snycerza Mateusza Rozkwitowicza z Nowego Korczyna w latach 1694 – 1695 i wzbudza ogromny podziw wśród odwiedzających. Ambonę oplatają gałęzie, wśród których można zauważyć figury Ojców Kościoła i Świętych benedyktynów. W Kościele Świętego Michała Sandomierska ambona wzbudza zachwyt również dzięki wyjątkowemu baldachimowi. Jest on przyozdobiony ornamentacją roślinną i zakończony rzeźbą pelikana, która stanowi symbol miłości. Na ambonie również zostały rozpoczęte prace konserwatorskie od 2017 roku. W pierwszej kolejności odnowiono zwieńczenie ambony z figurą Romualda i postacią pelikana, a następnie postać Świętego Benedykta, pozostałe elementy go otaczające. 

Kościół Świętego Michała – Sandomierz msze i odwiedziny 

Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania na co dzień Kościół Świętego Michała. Sandomierska świątynia zdarza się, że jest jednak otwarta w okresie wakacji, gdzie tych turystów jest zdecydowanie większa ilość. W Kościele dyżurują alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Osoby chcące zobaczyć świątyni od zewnątrz mają możliwość wybrać się na mszę świętą, która jest odprawiana codziennie o godzinie 6:30 (oprócz wakacji) i 7:00. Natomiast w niedzielę i święta o godzinie 7:30, 9:00 i 11:00. Jest to jedyna okazja, w której jest gwarancja wejście do środka świątyni. Informujemy także, że odpust w parafii Świętego Michała w Sandomierzu przypada na 29 września.