Kościół Świętego Józefa

O podróżowaniu jest coraz głośniej na świecie. Wiele osób zmieniło swój dotychczasowy tryb życia i zamiast żyć tylko pracą i obowiązkami domowymi, otworzyli się także na inne rozrywki. Jest to bardzo pozytywne podejście, ponieważ dobrze jest wyjechać w ciągu roku, chociażby na krótki wyjazd weekendowy. Bardzo dużo osób ogranicza swoje życie ze względu na wydatki z nim związane, ale każdemu z nas należy się chwila odpoczynku i wytchnienia. Nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Można zorganizować wycieczkę, wydając na nią parę złotych, najważniejsze jest to, aby obrać odpowiedni kierunek. W Polsce istnienie niezliczona ilość miast, miasteczek czy mniejszych wsi, do których warto się wybrać. Jednym z nich jest właśnie Sandomierz. To miejsce z pewnością spodoba się miłośnikom historii, którzy lubią zwiedzać Kościoły, wśród nich znajduje się Kościół Świętego Józefa. Sandomierz jest miastem, w którym znajdziesz wiele atrakcji i zabytków. 

Kościół Świętego Józefa w Sandomierzu – historia 

Jednym z zabytków Kościelnych w Sandomierzu jest Kościół Świętego Józefa. Sandomierska świątynia powstała dla zakonu franciszkanów reformatów na przełomie lat 1679 – 1689. Wybudowano go z cegły i został konsekrowany 24 listopada 1690 roku przez krakowskiego biskupa pomocniczego Stanisława Szembeka. W tym samym czasie został także wzniesiony trójskrzydłowy klasztor. Kościół w ciągu lat był kilka razy modernizowany. W 1708 roku zmieniono pokrycie dachowe, w którym gont zastąpiono dachówką, a w 1756 roku rozpoczęto gruntowny remont całej świątyni. Niestety na początku XIX wieku Kościół został uszkodzony w wyniku pożaru. W 1824 wyremontowana świątyni ponownie została konsekrowana, tym razem przez biskupa Adama Prospera Burzyńskiego. Franciszkanie niestety zostali odsunięci z Kościoła przez władze rosyjskie, które go przejęły, a ch miejsce zajęli wikariusze i lektorzy. 

Kościół Świętego Józefa – krypta 

W podziemiach Kościoła Świętego Józefa znajduje się krypta, a w niej leży trumna zmarłej Teresy Izabeli Morsztynównej. Dziewczyna zmarła w wieku 18 lat w wyniku zakaźnej choroby. Jej rodzice pragneli ją dobrze wydać za mąż, jednak dziewczyna była oddana Bogu i marzyła o życiu zakonnym. Kilka lat po jej śmierci otwarto trumnę. Ciało zmarłej kasztelanki jest zachowane w bardzo dobrym stanie. Mimo że nie było poddawane żadnym zabiegom, nie ulega naturalnemu rozkładowi. Postanowiono wtedy, ze trumna zostanie przeniesiona do odzdzielnego pomieszczenia i udostępniona do kultu. Wiele osób próbowało wyjaśnić to zjawisko, ponieważ w miejscu, gdzie została pochowana Teresa Izabela Morsztynowa pochowano też innych duchownych. Jednak żadne inne ciało nie utrzymało się w tak dobrym stanie jak młodej dziewczyny.  

Kościół Świętego Józefa Sandomirze – zwiedzanie 

Niestety na co dzień zamknięty jest Kościół Świetęgo Józefa. Sandomierscy mieszkańcy oraz turyści przybywający do tego miejsca mogą zwiedzić Kościół po wcześniejszym poproszeniu zakonnicę o jego udostępnienie. W tym celu należy udać się na plebanię. Wnętrze Kościoła można również zobaczyć, wybierając się na Mszę Święte, które są odprawiany w niedzielę i święta w godzinach: 7:00, 8:30, 10:00, 11:15, 12:30 i 18:00, a w dni powszechne o godzinie: 7:00 i 18:00. W czasie zwiedzania wnętrza Kościoła Świętego Józefa Sandomierska krypta znajdująca się w podziemiach i również jest udostępniona do odwiedzania. Przeszklona trumna Teresy Izabeli Morsztynów ny położona jest w urządzonej tam kaplicy. Jest to najchętniej odwiedzane miejsce, głównie w dniach, 1 i 2 listopada, gdy wspominamy wszystkich zmarłych.