Kościół św. Jakuba

Sandomierz to miasto położone nad Wisłą w województwie świętokrzyskim. Turyści często przyjeżdżają na weekend do Sandomierza ze względu na wiele znajdujących się tutaj zabytków historycznych, lokalizację na siedmiu wzgórzach, a nawet ze względu na jego skojarzenia z serialem “Ojciec Mateusz.” Zabytki, które warto zobaczyć w mieście to m.in.: ratusz na rynku, Brama Opatowska, Dom Długosza, Ucho Igielne oraz Kościół św. Jakuba. Sandomierz nazywane jest przez turystów Małym Rzymem. Dlaczego warto przyjechać do tego miasta?

Kościół św. Jakuba w Sandomierzu

Miasto na siedmiu wzgórzach to jedno z najstarszych miast w Polsce, a historia Sandomierza sięga tysiąca lat w przeszłość. Pierwsze osadnictwa na terenie miasta pojawiły się jeszcze w epoce neolitu. Sandomierz jest zlokalizowany bardzo dogodnie, w związku z czym liczba ludności zamieszkałe na terenach miasta bardzo szybko się zwiększała. Już w XI wieku pojawił się na Wzgórzu Zamkowym gród książęcy, a wokół niego na sąsiednich wzgórzach powstało wiele kościołów. Jedną ze świątyń wartych uwagi jest wzniesiony w XIII wieku kościół św. Jakuba w Sandomierzu. 

Historia wielkiego rozwoju miasta Sandomierz

Na Wzgórzu Staromiejskim najlepiej rozwijało się podgrodzie, skutkiem czego wzgórze stanowiło początek powstanie przyszłego miasta. O Sandomierzu pisał sam Gall Anonim, który nazywał miasto stolicą Królestwa, porównując go do bardzo cenionych ówcześnie terenów Krakowa i Wrocławia. Sandomierz wrastał prężnie i szybko, powstało tutaj nawet księstwo sandomierskie działające na terenie zamku. Upadek miasta spowodowały liczba najazdy Tatarów w XIII wieku. Sandomierz wówczas został całkowicie zniszczony, a zabytki, które teraz możemy podziwiać na terenach miasta to wynik wielkich starań związanych z ich odrestaurowaniem. Wzgórze Zamkowe stanowi pamiątkę czasów świetności miasta, w związku z czym to właśnie na tych terenach m.in. skupiono się na odbudowie. Obecnie na terenie wzgórza możemy podziwiać zamek w Sandomierzu oraz nieopodal piękny neogotycki Kościół św. Jakuba.

Kościół św. Jakuba Sandomierz – historia świątyni dominikańskiej

Klasztor oo. dominikanów według źródeł powstał wraz z innymi obiektami sakralnymi w 1236 roku. Notatki historyka kościelnego, dominikanina Bernarda Guiego wskazują na wprowadzenie się zakonników do miasta w 1226 roku. Kościół św. Jakuba jest drugim klasztorem dominikańskim w Polsce, zaraz po krakowskim konwencie Świętej Trójcy. Założony został 10 lat po zatwierdzeniu zakonnej reguły, co stanowi go jednym z najstarszych klasztorów dominikańskich w Europie. Zakonnicy wkładali całe swoje serce w rozbudowę terytorium kościoła, wybudowali przylegające do niego inne budynki klasztorne. Zakończenie budowy datowane jest na 1241 rok. Bardzo ważnym wydarzeniem historycznym dla kościoła jak i zakonu dominikanów jest najazd mongolski w 1260 roku, podczas którego wymordowanych został 49 dominikanów-rezydentów. 

Kościół św. Jakuba Sandomierz – obraz Sadok i 48 Sandomierskich Dominikańskich Męczenników 

W czasach rozbicia dzielnicowego ziemie polskie ucierpiały w wyniku wielu niepowodzeń i najazdów wrogów. Najpoważniejsze skutki dotyczą ataki Mongołów, zwanych w Polsce Tatarami. Sandomierz to miasto, które bardzo tragicznie odniósł działania tatarskich napadów. Zakon dominikanów pojawił się w Polsce bardzo szybko po zatwierdzeniu reguły zgromadzenia, a w 1226 roku z inicjatywy biskupa Iwo Odrowąż powstał w Sandomierzu dom zakonny. Pierwotny kościół św. Jakuba w Sandomierzu został rozebrany przez mnichów, a na jego miejscu powstała piękna romańsko-gotycka świątynia, która do dzisiaj zachwyca niejednego turystę. We wnętrzu kościoła znajduje się obraz Sadok i 48 towarzyszy przedstawiający okrucieństwo, jakie padło na zakon dominikański w 1260 roku na terenie kościoła św. Jakuba.