Bazylika Katedralna – ważny punkt na mapie miasta

Bazylika w Sandomierzu jest jednym z najstarszych budynków sakralnych w kraju – jego historia sięga XV wieku. Kościół zachwyca zwiedzających i wiernych architekturą oraz wystrojem wnętrz. Sandomierska świątynia stanowi ważne miejsce na mapie turystycznej zarówno dla osób z Polski, jak i zza granicy. Kompleks architektoniczno-krajobrazowy w 2017 roku został wpisany na listę pomników historii. Jest to tytuł przyznawany zabytkom o szczególnej wartości, które są utrwalone w świadomości społeczności lokalnej, oraz mające duża znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. 

Bazylika Katedralna Sandomierz – którka historia dla ciekawych

Bazylika katedralna została wzniesiona w połowie XIV wieku, a następnie rozbudowana w połowie XV wieku. Do tej pory stanowi perłę architektoniczną w kraju. Powszechnie znana barokowa fasada pochodzi z 1670 roku, a w XVIII wieku wnętrze zmieniło swój wystrój na taki zgodny z ówczesnymi trendami. Do kolejnych poważniejszych renowacji i remontów doszło pod koniec XIX wieku – wówczas między innymi dokonano okładziny elewacji z cegły. Obecnie świątynia łączy wiele stylów – ołtarz główny jest późnobarokowy, a ołtarze boczne utrzymane w stylu rokoko. Odnowione polichromie zachwycają bizantyjsko-ruską estetyką. 

Malowidła sandomierskie we wnętrzu gotycko-barokowej świątyni stanowią niepowtarzalny fenomen w skali Europy. Bizantyjskie freski w prezbiterium ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę w XIV wieku mają ogromne znaczenie historyczne, artystyczne, naukowe, społeczne oraz ekumeniczne. Dzięki środkom finansowych na ochronę zabytków pochodzących ze funduszy europejskich, samorządów lokalnych oraz przy kompleksowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można było podjąć długoterminowe prace konserwacyjne w  Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ogrom pracy włożony w remont oraz renowację zabytkowych części świątyni budynek odzyskuje dawną świetność. Od 2017 roku obiekt znajduje się na liście pomników historii i nadal co roku ściąga zainteresowanych przeszłością tego wyjątkowego miejsca turystów. 

Bazylika Katedralna Sandomierz msze i godziny zwiedzania

Oprócz możliwości obejrzenia pięknych gotyckich zdobień z zewnątrz istnieje oczywiście opcja zwiedzania wnętrza świątyni. Dla zainteresowanych turystów, którzy chcą się dowiedzieć nieco więcej na temat historii Bazyliki oraz jej późniejszych losów, o pełnych godzinach puszczana jest płyta z elektronicznym przewodnikiem. Nagranie trwa około 27 minut i pozwala na kompleksową wycieczkę wewnątrz świątyni w Sandomierzu. 

Coraz więcej osób chce odwiedzić Bazylikę Katedralną (Sandomierz). Msze święte w niedziele są odprawiane w godzinach 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 oraz o 17.30. O 13.30 ma miejsce nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, potocznie nazywana też mszą tryndecką. Jest ona prowadzona po łacinie i różni się w wielu aspektach od standardowego obrzędu. W dni powszechne msze odprawiane są o 7.00 i o 17.00, a w uroczystości kościelne jest dodatkowa liturgia o 9.00. Szczegółowe informacje oraz aktualności można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej Parafii sandomierskiej. Warto pamiętać o tym, że w czasie liturgii zwiedzanie jest zabronione, aby umożliwić wiernym skupienie na modlitwie. 

Informacje praktyczne – Bazylika Katedralna Sandomierz – cennik, dojazd

Zabytkowy kościół sandomierski mieści się przy Katedralnej 1, niedaleko Wisły. Nieopodal mieści się Plac Jana Pawła II położony na terenie parku. Warto udać się do punktu widokowego (nazywanego „Zielone Schodki”), żeby obejrzeć panoramę z góry. Przy okazji ładnej pogody można zrobić sobie przyjemny spacer po malowniczej okolicy, łącząc to ze zwiedzaniem tej zabytkowej Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Dogodna lokalizacja pozwala na zaplanowanie całodniowej wycieczki, podczas której można obejrzeć wszystkie najważniejsze zabytki Sandomierza. 

W sezonie letnim od 15 kwietnia do 31 października Bazylika Katedralna (Sandomierz) udostępniana jest turystom przez cały tydzień. W poniedziałki od godziny 11.00 do 15.00, od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 17.00.  Od wiosny do początku jesieni w niedzielę i święta, poza godzinami mszy świętej, kościół można zwiedzać od godziny 13.00 do 17.00. Przez cały sezon zimowy, czyli od 1 listopada do 14 kwietnia, świątynia jest czynna nieco krócej. W poniedziałki bez zmian, w niedziele od godziny 13.00 do 17.00, a w pozostałe dni tygodnia w godzinach 10.00 – 16.00. Przed przyjazdem warto sprawdzić informacje na temat Bazyliki Katedralnej (Sandomierz) – cennik oraz praktyczne wskazówki dojazdu.