Ratusz w Sandomierzu

Początkowo ratusz w Sandomierzu był budowlą gotycką o prostej architekturze na planie kwadratu. Zbudowany w czternastym wieku tuż po najeździe Litwinów. Wieża i bardziej zdobna część pojawiła się dopiero między szesnastym a siedemnastym wiekiem. Na ścianie ratusza znajduje się niezwykły zegar słoneczny. Przed ratuszem natomiast znajduje się piękna figura Matki Boskiej przyciągająca wiele wiernych. Obecnie w Ratuszu znajduje się siedziba Muzeum Okręgowego oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Ratusz w Sandomierzu renesans

Na początku siedemnastego wieku dobudowano wieżę, sto lat wcześniej renesansowy ratusz został zwieńczony attyką. Niestety, przez wieki budynek wielokrotnie ulegał pożarom. Ratusz w Sandomierzu renesans swój przeżył, dopiero gdy na miejscu starego ośrodka władz, pojawiła się tu siedziba muzeum, a także wówczas, gdy w 2017 roku otrzymał tytuł pomnika historii, nadanego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pod ratuszem w Sandomierzu odkryto piwnice, które służyły jako więzienie prawdopodobnie. Możliwe nawet, że więźniowie byli tu torturowani ze względu na haki oraz kółka zamontowane na ścianach. Pozostałe pomieszczenia zostały zaadaptowane na potrzeby muzeum, odbywają się tu stałe jak i cykliczne wystawy historyczno-artystyczne. Całość pomieszczeń utrzymana jest w renesansowo-barokowym klimacie.

Ratusz w Sandomierzu renesansowy charakter

Początki ratusza upatruje się jeszcze w trzynastym wieku, wówczas budynek miał być drewniany jak większość tego typu budowli. Dopiero po najeździe litewskim zdecydowano, aby odbudować ratusz murowany. Z początku miał on charakter typowo gotycki, ceglany, zbudowany na planie kwadratu. Południowa część nieco mniej zdobna przypomina czasy, gdy powstałam Stary Ratusz. Renesansowy charakter budynku został nadany dopiero u schyłku średniowiecza, gdzie znacząco wzrosła jakość życia i majętność mieszkańców. Wówczas dokonano przebudowy, a świadczy o tym, zachwycająca do dziś renesansowa attyka. Niestety budynek wielokrotnie niszczał. Pierwszym powodem były wspomniane pożary, a także wojny, które miały miejsce na tych ziemiach. Budynek wielokrotnie był na granicy rozbiórki, jednak finalnie udawało się do zrewitalizować. Dlatego turyści mogą się nim cieszyć po dziś dzień.

Ratusz w Sandomierzu architektura

Usytuowany na środku rynku sandomierski ratusz jest chlubą miasta. Niecodzienny wygląd to coś, co wyróżnia znacząco ratusz w Sandomierzu. Architektura bowiem tego budynku jest mieszana. Jak wcześniej wspomniano, starsza część jest utrzymana w stylu gotyckim, natomiast wieża z attyką przywodzi na myśl renesans. Wysoka, biała wieża zwieńczona hełmem jest wyjątkowo bogato zdobiona. Natomiast druga część, surowsza, zbudowana na planie czworokąta kusi majestatem. Gotycka część ratusza również jest charakterystycznie zdobiona. Cztery głowy w dolnej części ratusza, mają symbolizować stany, mieszczański, duchowny, rycerski oraz włościański. Uwagę przykuwają także rzeźbione postacie pół lwów. W piwnicach obecnie mieści się klubo-kawiarnia, gdzie zwiedzający mogą poczuć niezwykłą magię tego miejsca.