Polacy coraz częsciej rezygnują z dużych domów wybierając mniejsze działki

Coraz droższe ceny działek i domów, a także inflacja i rosnące koszty życia sprawiają, że Polacy rezygnują z dużych domów i wybierają nieruchomości o mniejszej powierzchni. To właśnie w 2021 roku znacząco zmieniły się trendy w budownictwie mieszkalnym, ponieważ pandemia i inne czynniki mocno wpłynęły na postawy inwestorów. Wzrasta więc zainteresowanie mniejszymi działkami oraz domami energooszczędnymi.

Mniejsze działki bardziej popularne

Zgodnie z najnowszymi raportami, w tym między innymi tym przedstawionym przez serwis Oferteo.pl, Polacy coraz rzadziej decydują się na większe domy, a za to wybierają mniejsze działki. Co ciekawe jeszcze w 2019 roku tylko 32% Polaków decydowało się na zakup działki o powierzchni od 5 do 10 arów, natomiast w 2021 roku odsetek ten znacznie wzrósł i obecnie wynosi 38%. Wraz z dalszym rozwojem tych trendów coraz więcej osób będzie decydować się na niewielkie działki.

Duże domy coraz rzadziej wybierane

Znacznie spadła popularność dużych domów. Najczęściej budowane i kupowane są nieruchomości o powierzchni do 100-150 metrów kwadratowych. Między 2019 a 2021 rokiem atrakcyjność domów o powierzchni od 150 do 200 metrów spadła aż o 7%. Jednocześnie wciąż jest pewna grupa osób, która decyduje się na większe nieruchomości. Zwykle są to osoby dysponujące większymi środkami finansowymi. Sprawdź ciekawe projekty dużych domów.

Ceny mają duże znaczenie

Obecnie coraz większe znaczenie mają ceny nieruchomości oraz samych działek. Najbardziej popularne są domy z poddaszem użytkowym, a nie parterowe lub piętrowe. Wiele osób rezygnuje z piwnic oraz wolnostojących garaży, ponieważ to właśnie te czynniki znacznie zwiększają koszty budowy. Dodatkowo spore znaczenie ma wykorzystanie stosunkowo tanich, a jednocześnie wysokiej jakości, materiałów budowlanych. Warto dodać, że wielu inwestorów decyduje się na zakup domów lub działek w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, czyli w stosunkowo niewielkich miejscowościach.

Małe domy są atrakcyjne dla Polaków

Obecnie dla Polaków coraz popularniejsze są małe domy, o powierzchni nieprzekraczającej 100 lub 150 metrów kwadratowych. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ogólne koszty budowy, a także późniejszego urządzania wnętrz oraz ogrzewania.