szpital

Czy szpital w Sandomierzu dostanie duże dofinansowanie?

Inwestycje dla szpitala

Miasto Sandomierz ma już gotową listę inwestycji priorytetowych, a wśród nich znajdują się trzy, które dotyczą sandomierskiego Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego. Jedną z nich jest budowa pawilonu specjalistyczno-zabiegowego, na którą szpital czeka już ponad 10 lat. Teraz dopiero inwestycja ta znalazła się na liście priorytetów, więc miejmy nadzieję, że przejdzie ona wkrótce do fazy realizacji. Nowy obiekt będzie się znajdował w pobliżu lądowiska, a w jego wnętrzu znajdziemy centralną sterylizację. Ile będzie kosztował ten nowoczesny pawilon? Póki co koszty szacuje się na 70 milionów złotych, co wcale nie jest tak dużo jak chodzi o inwestycje w medycynę.

Problem ze spalarnią

30 lat temu powstała spalarnia, która dziś wymaga gruntownej modernizacji. Jaki jej element jest najważniejszy? Jak się można domyślić, są to kwestie środowiskowe. Dzisiaj jesteśmy dużo bardziej świadomi zagrożeń związanych z zaniedbaniem naszej planety i dziś też widzimy więcej jego skutków. Choć w latach 90-tych mogło to nie mieć zbyt dużego znaczenia, dzisiaj nie można sobie pozwolić na to, aby taka nieekologiczna spalarnia dalej funkcjonowała. Konieczne jest więc wybudowanie wysokiego komina a także nowoczesnego systemu elektroniki. Dyrektor informuje również o konieczności wymienia pieca na nowocześniejszy, najlepiej taki, który w ogóle nie wymaga wygaszania.

Dlaczego szpital tak bardzo potrzebuje pieniędzy?

Dlaczego tak ważne jest, aby dofinansowywać szpital? Bez odpowiednich środków finansowych placówki medyczne nie będą mogły oferować swoich usług w sposób wydajny. Gdy ludzie potrzebują pomocy medycznej, to liczy się każda sekunda. Nie każdy pacjent może sobie poczekać te kilka dni czy nawet kilka godzin. Aby każdy mógł otrzymać kompleksową i porządną opiekę medyczną, potrzeba odpowiedniego sprzętu oraz odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Wiele osób narzeka dziś na polską służbę zdrowia i wielokrotnie te narzekania są jak najbardziej uzasadnione. To pokazuje tylko, że brak dofinansowania jest jak bardziej prawdziwym problemem i potrzebne jest porządne wsparcie. Tylko czy te inwestycje, które odbywają się teraz, wystarczą?