Spichlerz Sandomierz

Spichlerz Sandomierski powstał w XVII wieku i jest do tej pory jedynym zachowanym tego rodzaju budynkiem na terenie całego miasta. Po wielokrotnych przebudowach zaadaptowano go na cele mieszkalne. Burzliwa historia przeplata się z ciekawymi losami lokalnej społeczności, dlatego warto odwiedzić to unikatowe miejsce przy okazji wycieczki do Sandomierza. Przy sprzyjającej pogodzie to fantastyczny pomysł na przyjemny spacer po malowniczych okolicach miasta. 

Spichlerz Sandomierski  – fascynująca historia

Według danych historycznych budynek spichlerza powstał w XVII wieku, choć niektóre źródła twierdzą, że nawet dwa wieku wcześniej – w połowie XV wieku. W XIX wieku budynek gruntownie przebudowano. Co ciekawe, niegdyś aż pod mury podchodziła Wisła, jednak obecnie dawny spichlerz oddziela od rzeki nasyp drogowy. W 1908 roku zaadaptowano budynek na cele mieszkalne i w takiej formie trwa do dziś. Obecnie zwiedzający mogą oglądać spichlerz jedynie z zewnątrz, zza ogrodzenia. 

Do czego służył spichlerz?

Oryginalnie spichlerze były budowane w celu przechowywania materiałów sypkich, głównie zboża. Stąd zamienna nazwa „elewator zbożowy”. Najczęściej spichlerze powstawały w okolicach rzek, co ułatwiało transport towarów. Budynki charakteryzowały się zwartą konstrukcją oraz stromymi dachami. Grube mury zapewniały odpowiednią temperaturę wewnątrz, dzięki czemu jedzenie się nie psuło. Spichlerze wiejskie powstawały zazwyczaj z drewna, jednak te w miastach budowano już z cegły. Niektóre posiadały dodatkowe zdobienia na fasadzie. Obecnie spichlerze zachowały się głównie w okolicach Elbląga i Malborka. 

Architektura budynku – co oglądać?

Spichlerz znajdujący się w Sandomierzu jest budowlą murowaną, łączącą kamień oraz cegłę. Powstał na planie prostokąta, mając dwie kondygnacje oraz rozległą piwnicę. Na trójkątnym szczycie znajduje się wyryta data 1696 roku – to właśnie wskazówka odnośnie powstania spichlerza, jednak historycy nie są zgodni co do tego. Dość unikatowym rozwiązaniem są małe, prostokątne okna, które są raczej rzadko spotykane w spichlerzach. Na piętro prowadzi zewnętrzna klatka schodowa z pięknym zadaszeniem – to typowe praktyczne rozwiązanie architektoniczne dla ówczesnego okresu. 

Co warto zwiedzić w okolicy?

Budynek powstał na potrzeby kolegiaty sandomierskiej. Obecna katedra dominuje w krajobrazie miasta i bez wątpienia jest nadal najważniejszą świątynią nie tylko miasta, ale także całego regionu. Sam kościół kolegiacki stanowi jedno z najcenniejszych dzieł ówczesnej architektury gotyckiej i jest chętnie odwiedzany przez turystów, zainteresowanych historią. To niezwykłe miejsce, w którym można podziwiać wiele dzieł o doniosłym znaczeniu artystycznym, wpisujących się w dziedzictwo niematerialne Polski. Szczególną uwagę warto poświęcić malarstwu dworskiemu z czasów Władysława Jagiełły oraz kolekcji dzieł Macieja Polejowskiego – najwybitniejszego twórcy rzeźb w stylu rokoko oraz wielkoformatowych obrazów, znajdujących się w boazerii. Dzieła ukazują między innymi męczenników kościoła rzymskiego oraz lokalną społeczność sandomierską. 

Spichlerz Sandomierz – praktyczne wskazówki

Spichlerz w Sandomierzu znajduje się przy alei Jana Pawła II. Jest to wyjątkowo malownicza okolica – w bezpośredniej odległości znajduje się słynny zamek. To doskonały pomysł na dłuższy spacer po pięknym parku Jana Pawła II oraz nad brzegiem Wisły. 

Spichlerz Sandomierz – cena

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje bilet wstępu do Spichlerza (Sandomierz). Cena niestety nie jest nigdzie podana, ponieważ budynku nie można zwiedzać w obecnym  stanie. Został on zaadaptowany na cele mieszkalne i można go oglądać jedynie z zewnątrz. 

Sandomierski spichlerz – krówki

Udając się na wycieczkę do Sandomierza, nie można zapomnieć o lokalnych pamiątkach, które będą przypominały o wyjeździe. Oprócz pocztówek i innych standardowych drobiazgów władze miasta przygotowały coś niezwykłego i bardzo smacznego z Sandomierskiego spichlerza – krówki! Te znane i lubiane słodycze stały się wizytówką miasta. Na każdym cukierku znajduje się zdjęcie jednego z zabytków, a na odwrocie dołączony jest jego opis.