Rolnicy Sandomierza wyrażą swoje niezadowolenie protestem 9 lutego

W niewielkim odstępie czasu, dokładnie w nadchodzący piątek, 9 lutego, ulice Sandomierza zapełnią się rolnikami wyrażającymi swój sprzeciw. Celem organizowanego zgromadzenia jest pokazanie niezadowolenia rolników, wynikającego z importu produktów rolnych z krajów spoza granic Unii Europejskiej. W związku z tym, kierowcy powinni być przygotowani na potencjalne utrudnienia drogowe.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” postanowił przeprowadzić strajk generalny, który obejmie cały kraj. Protestujący rolnicy pojawią się również na drogach województwa świętokrzyskiego, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej, która pozwala na import ukraińskiego zboża oraz promuje strategię „Zielonego Ładu”.

Akcja protestacyjna rozpocznie się w piątek 9 lutego o godzinie 9 rano na dwóch głównych trasach – drogach krajowych 77 i 79. Marsz rozpocznie się od stacji paliw znajdującej się przy ulicy Żwirki i Wigury, a skończy na ulicy Lwowskiej. Protestujący przemierzą w ten sposób około dwóch kilometrów. Działania rolników obejmą także drogę krajową 79 na odcinku dwóch kilometrów, począwszy od miejsca, gdzie łączy się z DK77, aż do parkingu przy Spichlerzu. Zajmą oni całą szerokość pasa ruchu.

W ramach protestu zaplanowano m.in. wystąpienia rolników oraz organizację paneli dydaktycznych. Na trasie protestu zatrzyma się również około 300 pojazdów rolniczych, co może spowodować znaczne utrudnienia w ruchu drogowym. Przewiduje się, że całe wydarzenie potrwa około 13 godzin.