Obchody 92. urodzin Kazimierza Morgasia, uczestnika Powstania Warszawskiego, w Sandomierzu

Podporucznik Kazimierz Morgaś, pseudonim „Bufor”, znany uczestnik Powstania Warszawskiego i obecnie mieszkający w Sandomierzu, świętował swoje 92. urodziny. Na tej wyjątkowej okazji otrzymał gratulacje oraz serdeczne życzenia od Michała Skotnickiego, wicewojewody świętokrzyskiego, a także od starosty sandomierskiego Marcina Piwnika.

Kazimierz Morgaś, cieszący się pełnią zdrowia i otoczony opieką żony Zofii, jest jedynym powstańcem warszawskim egzystującym w Sandomierzu.

Wicewojewoda Michał Skotnicki złożył solenizantowi życzenia długiego i zdrowego życia, a także wielu szczęśliwych chwil. Przy okazji podkreślił, że z niecierpliwością wyczekuje kolejnych jubileuszów. Wyraził też nadzieję na huczne obchody przy okazji 100. urodzin podporucznika, które miałyby być wydarzeniem bez precedensu w Sandomierzu.

Z ciepłymi słowami do jubilata zwrócił się również Marcin Piwnik, starosta sandomierski, podkreślając wartość takich chwil. Piwnik podziękował Morgasiowi za jego wkład w walkę o niepodległość Polski, podkreślając, że to dzięki ludziom jak on, możemy cieszyć się wolnością.

Podporucznik Kazimierz Morgaś, jako dwunastolatek będący członkiem Szarych Szeregów, doświadczył wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze. Brał aktywny udział w operacjach powstańczych, takich jak natarcie na posterunek niemieckiej żandarmerii na ulicy Targowej czy walki o Dworzec Wschodni. Po odniesionych ranach i opatrzeniu, trafił do punktu dowodzenia na Mokotowie. Jego działania obejmowały funkcję łącznika w natarciu na posterunek policyjny przy ul. Rakowieckiej oraz Belwederskiej, gdzie dostarczał amunicję, opatrunki i meldunki.