Znamy koszty napraw po sierpniowych nawałnicach

Jeśli chodzi o warunki pogodowe, Sandomierz nie miał łatwego lata. Przez miast oraz jego okolice przeszły bardzo groźne burze, które narobiły nieco zniszczeń. Trochę zajęło, zanim udało się sporządzić kosztorys napraw tych zniszczeń.

Władze miasta oszacowany, że straty opiewają na około 25 milionów złotych. Na szczęście jest pomysł, aby ich część pokryć z rządowych pieniędzy. Resztę samorząd będzie musiał zorganizować sam.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy prace się zaczną i kiedy mieszkańcy będą mogli dostać rekompensatę za straty. Zbliża się okres zimowy, więc naprawa uszkodzeń dachów powinna być na ten moment priorytetem.

Silne nawałnice w Sandomierzu i okolicy oraz ich skutki

Władze Sandomierza sporządziły obliczenia, dzięki którym znamy faktyczny stan strat materialnych dotyczących ostatnich nawałnic. Liczba ta przerażana i może się wydawać na pierwszy rzut oka, że lokalna gospodarka bardzo na tym ucierpi.

Miasto ma jednak doświadczenie w tego rodzaju kryzysach i nie ma wątpliwości, że uda się wszystko przywrócić do normy. Potrzeba jednak przygotować odpowiedni projekt, którego realizacja przybliży nas do tego stanu.

Przygotowywanie takich zmian można podzielić na dwie części. Przede wszystkim opracować pakiet pomocy dla osób poszkodowanych. Oprócz tego konieczne będzie zlecenie prac przy obiektach publicznych, które również zostały uszkodzone przez te niekorzystne warunki pogodowe.

Potężne nawałnice w sierpniu

Pamiętamy wszyscy, jak wyglądała pogoda w sierpniu. Było bardzo dużo deszczu i mocny wiatr. Taka kombinacja sprawia, że drzewa spadają na ziemie, a nawet urywają się dachy domów.

Oczywiście nie jest to żadna nowa sytuacja w Polsce i takie załamania pogody dzieją się praktycznie w każdym sezonie letnio-jesiennym. Nie da się jednak ukryć, że straty materialne, jakie się wtedy pojawiają, są poważne.

Potrzebne są wtedy pieniądze publiczne, dzięki którym można te straty pokryć. Dotyczy to nie tylko miejsc publicznych. Potrzebne jest też wsparcie finansowe dla osób, których własność prywatna ucierpiała na niekorzystnych warunkach pogodowych.