Polski Ład

Nowe sale wykładowe na kierunku pielęgniarstwo

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ma swoją firmę w Sandomierzu. Tutaj właśnie powstał kierunek pielęgniarstwo, gdzie młode osoby będą mogły szkolić się do tej bardzo poważnej funkcji. Niestety pojawiają się pewne problemy, ponieważ brakuje infrastruktury i sprzętu, aby wszystkim żakom zapewnić jak najlepsze standardy. Tym razem jednak zdecydowano się przeprowadzić remont kilku pomieszczeń, które teraz będą dobrze wyposażonymi salami. Na nich będą się uczyć przyszli pielęgniarze i pielęgniarki.

Czy w Polsce brakuje pielęgniarzy i pielęgniarek?

Konieczność inwestowania w pielęgniarstwo wydaje się oczywista. W ostatnim czasie zauważono spadek liczby nowych pielęgniarzy i pielęgniarek. Zawód ten jest niezbędny, aby służba zdrowia mogła istnieć. Dlatego potrzebujemy kształcić jak najwięcej osób w tym kierunku, choć z tym bywa różnie. Coraz mniej kandydatów na studia wybiera akurat tę dziedzinę, a powody są dosyć proste. Praca ta jest bardzo ciężka i wymaga wielu wyrzeczeń. Taki trudny w pracy zazwyczaj rekompensuje wypłata, ale czy w tym wypadku tak właśnie jest? Pensje pielęgniarek nie są jakieś szczególnie wysokie, więc nie przyciągają one tłumów. Choć wiadomo, że w zawodzie liczą się nie tylko pieniądze, ale też pasja, to i tak jest to bardzo poważny minus.

Co z pozostałymi kierunkami?

Jak wygląda sytuacja na innych kierunkach? Czy studenci narzekają na brak infrastruktury? Niestety, nie jest szczególnie kolorowo. Brakuje sprzętu oraz pomieszczeń, w których mogłyby się odbywać zajęcia. A przecież student powinien uczyć się pracy w praktyce a nie tylko patrzeć na prezentację w Power Poincie. Jeśli nie będzie miał ku temu możliwości, to jego predyspozycje do pełnienia zawodu mogą być nieco mniejsze. Cierpią na tym nie tylko pojedyncze osoby, ale także cała branża. Wniosek jest więc jeden. Potrzebujemy jak najwięcej reform szkolnictwa wyższego, ale muszą być to reformy przeprowadzone z głową. Oparte o badania naukowe i biorące pod uwagę potrzeby studentów. W końcu to oni są tu najważniejsi, bo to oni są przyszłością naszego narodu. Jeśli się to zmieni, to coraz więcej młodych ludzi będzie szukać edukacji a następnie zatrudnienia za granicą.

Czy wiedziałeś, że pielęgniarki mają swoje własne święto?