Jaki monitor do pracy w biurze?

Podczas wyposażania biura w sprzęt komputerowy zazwyczaj wybierane są modele o standardowej specyfikacji. Przyczyna jest oczywista – chodzi o koszty. Jednak wielogodzinna praca przed źle dobranym monitorem może być uciążliwa dla pracownika, co wpływa także na jego wydajność. Czym zatem warto kierować się podczas wyboru tego urządzenia? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Czy istnieje uniwersalny monitor do biura?

Producenci, szczególnie w przypadku modeli z niższych półek cenowych, lubią podkreślać ich uniwersalność. Prawda jest jednak taka, że nie istnieją urządzenia, które sprawdzą się tak samo dobrze w każdej sytuacji. Potrzeby użytkownika różnią się w zależności od branży, w której pracuje, a także od wykonywanych zadań. Oczywiście, inwestowanie w sprzęt o podwyższonych parametrach nie ma żadnego sensu w przypadku pracy biurowej, ponieważ ich potencjał i tak byłby w znacznym stopniu niewykorzystany. Jednak kupowanie przypadkowego urządzenia tylko ze względu na niską cenę i rzekomą uniwersalność również nie jest zalecanym rozwiązaniem. Na pewno przed wyborem takiego sprzętu, jak monitor do biura, warto sprawdzić jego specyfikację i zastanowić się, czy będzie ona odpowiednia do wykonywania konkretnych zadań.

Jakie parametry monitora mają znaczenie w pracy biurowej?

Najważniejszą cechą odróżniającą poszczególne modele monitorów jest przekątna ekranu. Im większa, tym więcej przestrzeni roboczej zyskuje pracownik. Wpływa to także na cenę i zwiększa potrzebną ilość miejsca na biurku. Optymalne rozwiązanie to ok. 23-24 cale. Dobrze sprawdzić też proporcje ekranu. Standardowy stosunek 16:9 wydaje się odpowiedni w przypadku firm, które zajmują się handlem lub produkcją. Bardziej pionowy widok, czyli 16:10, ułatwia pracę osobom pracującym z edytorami tekstu, np. dziennikarzom, redaktorom czy copywriterom. Jednak do zadań związanych z księgowością lepsza będzie proporcja 21:9. Dzięki temu pracownikowi łatwiej pracować z arkuszami Excel o wielu kolumnach. Monitory tego typu sprawdzą się też w przypadku analityków oraz innych specjalistów, którzy zajmują się porównywaniem danych, ponieważ taką przestrzeń łatwo podzielić na co najmniej dwa okna.

Co jeszcze wpływa na komfort pracy biurowej na monitorze?

Wybierając monitor do biura, na pewno warto postawić na modele z matową matrycą. Dzięki temu wpadające przez okna promienie słońca oraz wewnętrzne źródła światła nie będą wpływać na widoczność obrazu, co z pewnością ułatwi pracę i zwiększy efektywność. Dobrze zainwestować także w urządzenie zapewniające szerokie kąty widzenia. Ma to znaczenie np. w sytuacji, gdy pracownik musi pokazać coś na ekranie innym osobom. Pozostając w wątku matrycy, praca związana z grafiką wymaga doskonałego odwzorowania kolorów oraz wysokiego kontrastu. Najlepiej sprawdzą się matryce IPS lub VA. Do pracy typowo biurowej, w której wykorzystuje się jedynie edytory tekstowe i arkusze kalkulacyjne, a sytuacje, gdy przy jednym monitorze musi usiąść więcej niż jedna osoba, zdarzają się rzadko, spokojnie wystarczy tańsza matryca TN.