współpraca

Środa Wielkopolska jest od teraz nowym miastem partnerskim Sandomierza

Sandomierz w swojej historii miał już wiele partnerów. Wśród nich znajdowały się: Newark on Trent (Wielka Brytania), Emmendingen (Niemcy), Ostróg (Ukraina) czy Volterra (Włochy).  Teraz jednak zdecydowano się na to, aby nawiązać współpracę na szczeblu samorządowym z dużo bliższymi miastami. Zastępca burmistrza Sandomierza Janusz Stasiak twierdzi, że ta współpraca jest czymś niezwykle interesującym. Warto zwrócić uwagę jaką ofertę Środa Wielkopolska ma do zaproponowania Środa Wielkopolska. Otóż chodzi między innymi o organizację spółek komunalnych, czyli kwestie dostarczania wody a także oczyszczania ścieków. W grę wchodzi też współpraca dotycząca zarządzania odpadami stałymi.

Burmistrz Sandomierza szuka inspiracji

Burmistrz miasta bardzo wychwala sposób, w jaki gmina Środa Wielkopolska zarządza swoimi odpadami. Czy to oznacza, że czuje jakąś dozę zazdrości? Czy jest to wyraz kompleksów? Twierdzi że nie, choć przyznaje, że Sandomierz musi się jeszcze bardzo dużo nauczyć. Dlatego poznanie nowych sposobów i szukanie inspiracji może się okazać bardzo owocne.

Idea miasta partnerskiego

Po co w ogóle istnieje coś takiego miasta partnerskie? Jest to pewna idea, która ma ułatwić współpracę między miastami. Nie chodzi tylko o miejscowości znajdujące się na terenie jednego kraju. Taka forma partnerska istnieje w całej w wielu miejscach na świecie i nierzadko jest ona międzynarodowa. Oprócz pojęcia miasta partnerskiego mówi się też o czymś takim jak miasta siostrzane, miasta braterskie czy miasta bliźniacze. Nie jest to jednak żadna nowość. Takie partnerstwa istniały już w 1947 roku. Pierwszymi miastami siostrzanymi były Montbeliard (Francja) i i Ludwigsburg (Niemcy). Przełomowym było przesłanie w Genewie opublikowane w 1951 roku. Wtedy 50 burmistrzów założyło Radę Miast Europejskich. Później, w roku 1984, przekształciła się ona w Radę Miast i Regionów Europy. Jednym z jej głównych punktów jest pojednanie europejskich narodów a także współpraca niezależna od granic poszczególnych krajów. Dzisiaj mamy wiele takich miast, np. polska Kościerzyna i francuskie Sanary sur Mer.