Montaż ogrzewania podłogowego

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż podłogowej instalacji grzewczej. Dzięki nowoczesnym i profesjonalnym materiałom w postaci różnorodnych mat, folii i paneli grzewczych rozwiązanie to doskonale sprawdza się w każdych warunkach. Instalacja grzewcza pod podłogą, zwana potocznie podłogówką, to świetna alternatywa dla tradycyjnych instalacji grzewczych, które z reguły zajmują dość dużo miejsca. Jej niewątpliwą zaletą jest także kompatybilność z niemalże równie popularnymi instalacjami fotowoltaicznymi. Jak przygotować się do montażu? Gdzie można stosować elektryczne ogrzewanie podłogowe? Jakie jeszcze zalety ma podłogówka? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdza się ogrzewania podłogowe?

Ogrzewania podłogowe kojarzone niegdyś jedynie z ceramiczną podłogą w łazience jest obecnie równie często wykorzystywane w innych pomieszczeniach domowych. Dzięki nowoczesnym materiałom oraz wsparciu wykwalifikowanych fachowców panele, maty lub folię położyć można w dowolnym pokoju, lub budynku. Jedynym miejscem, w którym ogrzewania podłogowe nie powinny się znaleźć, jest stała zabudowa kuchenna, łazienkowa lub toaletowa. Nie opłaca się instalować go także w przypadku pomieszczeń, które docelowo pokryte zostaną grubym dywanem lub wykładziną. Wiele osób rezygnuje też z instalacji w pomieszczeniach gospodarczych, magazynkach, spiżarniach oraz składzikach. Profesjonalne podłogowe instalacje grzewcze znaleźć można także w wielu nowoczesnych przedsiębiorstwach. Wbrew pozorom coś tak trywialnego jak ciepła podłoga może przełożyć się na znacznie lepszą efektywność pracy.

Ogrzewania podłogowe – Jak przygotować się do montażu?

Elektryczne ogrzewania podłogowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kaloryferów i grzejników konwektorowych. Najważniejszym czynnikiem w kontekście montażu nowoczesnych folii, mat lub paneli grzewczych jest odpowiednie rozplanowanie położenia i wydajności instalacji. Oszacowanie optymalnej mocy grzewczej podłogówki może wydawać się trudnym zadaniem, ale wcale tak nie jest. Najlepiej zdać się tu na profesjonalistów z branży, którzy pomogą w przygotowaniu kompleksowego projektu instalacji. Można też samodzielnie oszacować wydajność w zależności od rodzaju oraz grubości podłoża. Parametrem, na który w tym przypadku należy zwrócić uwagę, jest moc paneli, mat lub folii.

Kolejnym istotnym czynnikiem w trakcie przygotowań jest precyzyjne ustalenie zapotrzebowania na materiały. W trakcie pomiarów trzeba uwzględnić też stałą zabudową, ponieważ tak jak wspominaliśmy, nie opłaca się pod nią montować ogrzewania podłogowego. W kwestii samodzielnych przygotowań do montażu przydatne okazać się mogą także internetowe wideo-poradniki, których część dostępna jest na naszym kanale YouTube. Zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest jednak zaufać profesjonalistom z branży budowlanej lub remontowej. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi fachowcami.