zamek sandomierski

Wystawa o szlachcie sandomierskiej z czasu Sejmu Wielkiego

Jarosław Sellin wspomniał, że obrady Sejmu Wielkiego miały olbrzymi wpływ na kształtowanie się naszej świadomości narodowej. Swoje słowa wygłosił podczas wernisażu na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Co wiemy o wystawie?

Jeśli chodzi o skalę wystawy, to jest ona raczej skromna. Nie zmienia to jednak tego, że zawiera bardzo dużo treści. Skupiono się na odpowiednio dużym ładunku wiedzy historycznej, za co pochwalił ją dyrektor Mikołaj Getka-Kenig. Oprócz odniesienia się do samej wystawy, przypomniał też o tych wydarzeń z historii, do których się ona odwołuje, czyli do Sejmu Wielkiego oraz Konstytucji 3 maja. Nazwał je jednymi z najważniejszych wydarzeń z czasów walki przeciwko rosyjskiemu imperializmowi. Zwłaszcza, gdy spojrzymy na to w kontekście tragicznych wydarzeń z końca XVIII stulecia.

Otwarcie wystawy

Na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbył się uroczysty wernisaż. Wzięły w nim udział takie osobistości jak wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Obaj wygłosili przemówienia, nawiązujące zarówno do wystawy samej w sobie, jak i do historii.

Podczas oficjalnych przemówień wspomniano też o ziemi sandomierskiej. Jednym z celów wystawy jest przypomnienie o spuściźnie, jaką pozostawiła sandomierska szlachta. Jej ślady widzimy w całym województwie świętokrzyskim. Warto dodać, że przygotowania do otwarcia wystawy trwały aż dziesięć miesięcy. Oznacza to, że wszystko, co na niej można zobaczyć zostało odpowiednio przemyślane i dopracowane w każdym calu.

Dlaczego warto organizować wystawy o tematyce historycznej?

Mówi się, że historia lubi się powtarzać. Oznacza to między innymi, że musimy być świadomi pewnych mechanizmów, które na kształt historii wpływają. Dzięki zrozumieniu ich jesteśmy w stanie dużo lepiej podejmować decyzje, które mogą mieć wpływ na naszą przyszłość. Aby to jednak było możliwe, potrzebujemy solidnej edukacji historycznej. Bardzo wiele osób ma tylko szczątkowe pojęcie o historii. A bez wiedzy historycznej trudno jest budować współczesne społeczeństwo. Powinniśmy więc regularnie uzupełniać naszą wiedzę dotyczącą zarówno historii własnego kraju, jak i tej światowej.