muzeum okręgowe

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu świętuje setne urodziny

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma już sto lat

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu dożyło bardzo sędziwego wieku. Minęło już sto lat, odkąd powstało i specjalnie z tej okazji zorganizowano wystawę na cześć tradycji sandomierskiego muzealnictwa. Wystawa zawiera eksponaty, nawiązujące do dawnego Sandomierza, między innymi przypominających o czasach komunistycznego reżimu. Przed odsłonięciem wystawy miała miejsce specjalna uroczystość, na którą swoje listy napali prezydent Duda i minister Gliński.

Obchody setnej rocznicy sandomierskiego muzeum

Wicewojada świętokrzyski Rafał Nowak ręczył dyrektorowi muzeum Mikołajowi Getce-Kenigowi Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Wręczenie tego wyróżnienia wiąże się z obchodami setnej rocznicy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Gratulacje dyrektorowi złożyli także przedstawiciele lokalnego samorządu. Podczas uroczystości miejsce miało także oficjalne odczytanie listu prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra Piotra Glińskiego.

Na tę okazję przygotowano specjalną wystawę o nazwie „100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021″. Odsłonięto ją na zakończenie obchodów stulecia, a więc w tym miejscu warto przypomnieć sobie, jakie znaczenie miało muzeum przez ostatnie stulecia. Placówka była bezpośrednim kontynuatorem tego, co budowało przedwojenne Muzeum Ziemi Sandomierskiego. Podczas wystawy zaprezentowany obiekty własne muzeum, które rzadko są eksponowane.

Specjalna wystawa z okazji stulecia

Wystawę podzielono na pięć części. Każda z nich opowiada jednemu z działów merytorycznych muzeum. Są to Archeologia, Sztuka, Literatura, Etnografia i Historia. Na wystawie umieszczono przedmioty sięgające jeszcze czasów przedwojennych. Część z nich pochodzi jeszcze ze starego muzeum, które istniało przez stu laty. Udało się także zrekonstruować propagandową ekspozycję, która znajdowała się w Zagrodzie Pamięci Narodowej w Wiktorynie. Placówka ta służyła komunistycznej propagandzie, więc naturalnie już ją zlikwidowano. Postanowiono jednak umieścić jej część w formie eksponatu na stulecie istnienia muzeum.

Wystawa pomieściła także oryginalne obrazy znanych polskich malarzy. Chodzi między innymi o Jacka Malczewskiego i Olgę Boznańską. Muzeum pozyskało je w czasach, gdy zajmowało się ochroną dziedzictwa. Pojawiło się także kilka przedmiotów, które należały do Jarosława Iwaszkiewicza a także szachy sandomierskie.