XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej. Udział wzięło 101 zawodników

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej odbył się w ubiegłą sobotę. Zawodnicy wystartowali z zalewu w Koprzywnicy i stamtąd dotarli do Sandomierza. Jak wiemy, triathlon składa się z trzech odcinków, które trzeba pokonać wpław, rowerem oraz biegiem. Udało się przy okazji upiec dwie a nawet więcej pieczeni na jednym ogniu, gdyż oprócz zawodów sportowych odbyła się tam potańcówka, piknik dla dzieci a także punkt informacyjny na temat szczepień.

Ile zawodników wzięło udział?

W całym wydarzeniu sportowym wzięło udział 101 zawodników. Przyjechali oni z różnych miejsc w Polsce, między innymi z Lubelszczyzny i Podkarpacia. Warto zauważyć, że do zawodów dołączył tegoroczny uczestnik olimpiady w Tokio – Wiktor Chabel. (Swoją drogą dał bardzo ładny popis i trafił na podium) Pojawił się także Robert Szwerda z Katowic, który połączył udział w zawodach z celami turystycznymi. Trudno mu się dziwić, skoro Sandomierz jest naprawdę pięknym miastem. Wsparcia udzielili także druhowie z OSP oraz grupa ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża.

Warto zauważyć, że przedział wiekowy był bardzo szeroki. Najstarszy zawodnik miał 61 lat. Z kolei wiek najmłodszego składał się z tych samych cyfr, czyli 16. W tym samym czasie odbywały się Otwarte Mistrzostwa Ziemi Sandomierskiej oraz Mistrzostwa Polski Lekarzy.

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej. Przebieg zawodów

Zawody zaczęły się w samo południe. Wtedy zawodnicy wystartowali z Koprzywnicy zaraz po tym, jak wysłuchano oficjalnego otwarcia. Przemówienie wygłosiła burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska. Zaznaczyła, że tak duża liczba osób jest dowodem na naszą potrzebę integracji.
Na sam koniec odbyło się wręczenie medali na Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego. Najwyższe odznaczenie trafiło do Roberta Mrozka z Lublina, a dwa kolejne miejsca zajęli Wiktor Chabel z Sandomierza oraz Maciej Progonowski z Niepołomic.

Czym jest triathlon?

Triathlon to inaczej trójbój, czyli dyscyplina sportowa, która łączy w sobie pływanie, kolarstwo i biegi. Każdy z zawodników musi pokonać te trzy odcinki na trzy różne sposoby. Dyscypliną olimpijską stał się dopiero w 2000 roku, ale sport ten ma się świetnie także poza olimpiadą. Dowodem tego są okoliczne zawody jak te, które mieliśmy okazję śledzić w Sandomierzu. Występują różne odmiany triathlonu takie jak duathlon, aquathlon czy triathlon zimowy.