pieniądze

Pieniądze na inwestycje w Sandomierzu. Skąd je wziąć?

Pieniądze na inwestycje w Sandomierzu się kończą. Czas wyemitować obligacje

Pieniądze na inwestycje nie biorą się znikąd, więc miasto musi je zdobyć w określony sposób. Jednym z takich sprawdzonych sposobów jest emisja obligacji komunalnych. Wartość obligacji, którą Sandomierz zamierza wyemitować, ma wynieść 7,5 mln złotych. Aby było to możliwe, radni muszą opublikować stosowną uchwałę w tej sprawie.

Na co dokładnie Sandomierz potrzebuje pieniędzy?

Wartość emitowanych akcji ma wynieść 7,5 milionów złotych. Wiemy, że 5 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje, a pozostałe 2,5 miliona na spłacenie poprzednich zobowiązań. Jakie inwestycje  są zatem w planach?

W planach jest przeprowadzenie termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 4, zainstalowanie nowego monitoringu, zbudowanie dodatkowych elementów na stadionie, przebudowanie biblioteki a także kupno nowych autobusów.

Skarbnik miasta Barbara Grębowiec bierze pod uwagę możliwość zmniejszenia kwoty emisji do 6 mln złotych. Są pewne obawy, że nie uda się rozbudować stadionu do końca roku. Dochodzi do tego problem z rządowym dofinansowaniem. Ma ono wynieść jedynie 800 tysięcy złotych, a cała inwestycja to koszt rzędu 2,8 mln złotych. Bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie odroczyć te plany właśnie z przyczyn finansowych.

Zadłużenie miasta

Część osób może obawiać się, że decyzje władz miasta mogą powiększyć zadłużenie. Prawda jest taka, ze nawet emisja obligacji nie zmieni tej sytuacji. Zadłużenie miasta ma pod koniec roku wynieść 41,25 mln złotych, co jest wbrew pozorom dopuszczalnym poziomie. 12 radnych Sandomierza zagłosowało za uchwałą.