Collegium Gostomianum

Collegium Gostomianum wypięknieje dzięki zdolnym uczennicom

Collegium Gostomianum w zupełnie nowej odsłonie

Collegium Gostomianum, czyli popularne I LO, będzie niedługo wyglądać jeszcze lepiej niż do tej pory. Wszystko dzięki młodym dziewczynom, które zajęły drugie miejsce w konkursie pt. „Eko-Projekty”. Uczennicami tymi są Gabriela Bielawa, Ewa Maruszczak, Julia Ślęzak, Natalia Rzęsa, Kornelia Kowalska oraz Gabriela Łukaszek. We współpracy z nauczycielką biologii Danutą Kinal przygotowały projekt urozmaicenia przyszkolnego ogrodu.

Wszystko dla bioróżnorodności

Jak uczennice same przyznają, celem jest zwiększenie różnorodności biologicznej. To ona właśnie sprawia, że naturalna przyroda jest jaka jest. Prymuskom zależy na tym, aby zwiększać świadomość dotyczącą ochrony przyrody.

Projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2021/22 a koszt wyniesie 10 150 zł. Jeśli już mowa o pieniądzach, to również liceum otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Organizacją konkursu zajęła się Fundacja PGNiG S.A., a honorowym patronatem został Minister Edukacji i Nauki a także Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rywalizacja była bardzo ostra, gdyż wzięło w niej udział aż 232 szkoły.

Co znajdzie się w Collegium Gostomianum?

W Collegium Gostomianum od teraz znajdą się budki lęgowe dla ptaków, schrony dla nietoperzy a także łąka kwietna i specjalne domki dla owadów. Do skorzystania z tej mini-infrastruktury zachęca się także jeży.

Eko-Projekty

Założeniem konkursu było promowanie świadomości ekologicznej wśród młodych osób. Jak wiadomo najlepszą zachętą są pieniądze i tak było w tym wypadku. Dla szkół, które będą realizować swoje projekty, przyrządzono specjalne formy dofinansowania. Łączna ich pula wyniosła 200 000 zł, a jednak szkoła mogła maksymalnie dostać 50 000 tys. złotych. Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu załapało się na nieco niższą kwotę, ale powinna ona wystarczyć na pełne zrealizowanie projektu.

Oprócz dofinansowania na realizację projektu każda szkoła mogła liczyć na nagrodę pieniężną. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 15 000 zł, co z pewnością zachęciło nie jedną szkołę do wzięcia udziału. Druga nagroda, która przypadła właśnie szkole z Sandomierza, wyniosła 10 000 tysięcy. Nieco mniej trafiło do szkoły na trzecim miejscu podium, tj. 5 tys. zł. Warto wspomnieć, że nagrody dostali również nauczyciele, którzy nadzorowali zwycięskie projekty. Nagrody dla nauczycieli za miejsce na podium wyniosły kolejno 5, 3 i 2 tys. złotych.