pieniądze

22 mln zł strat dla Skarbu Państwa. Oszuści zatrzymani

22 mln zł strat dla Skarbu Państwa. Oszuści zatrzymani

22 mln zł to przybliżona kwota strat dla Skarbu Państwa, spowodowana działalnością jednej z międzynarodowych grup przestępczych. CBŚP właśnie zatrzymało 6 osób, które miały w niej brać udział, z czego trójka miała należeć do szefostwa. Zarzuca się im, że prowadzili częściowo fikcyjny obrót blachą i stalowymi prętami żebrowanymi. Wszystkich zamieszanych osób, które względem których podjęto procedury, jest 46. 33 z nich już usłyszało zarzuty.

CBŚP w walce z fałszywymi fakturami VAT

Centralne Biuro Śledcze Policji już od jakiegoś czasu wie o działaniach zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na terenie kilku krajów. Gang ten miał dokonywać oszustw finansowych w Polsce, Niemczech i Czechach w okresie 2008-2015.

6 mężczyzn, których zatrzymano w województwie świętokrzyskim, mieli brać udział we wspomnianym przed chwilą gangu. Podejrzani w wieku od trzydziestu ośmiu do sześćdziesięciu sześciu lat mieli unikać podatku VAT, prać pieniądze, a także wyłudzać bardzo duże kwoty (liczone w milionach) nienależnego zwrotu VAT. Tak wynika z ustaleń śledczych.

– #CBŚP zatrzymało podejrzanych o kierowanie grupą przestępczą. Podejrzani poprzez sieć podmiotów gospodarczych, w ramach częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, spowodowali straty Skarbu Państwa na ponad 22 mln zł. – czytamy na Twitterze Polskiej Policji.

Międzynarodowe grupy przestępcze nie takie sprytne

Przestępcom udawało się dokonywać oszustw dzięki dokumentacji księgowej, którą prowadzili w sprytny sposób. Przez jakiś czas udawało się przedstawiać ją urzędom skarbowym, ale po jakimś czasie w końcu spryt się skończył. Śledczy ustalili, że podejrzani korzystali z sieci podmiotów gospodarczych, aby kontrolować częściowo fikcyjny obrót blachą i stalowymi prętami żebrowanymi.
Mieli oni dzięki temu spowodować straty Skarbu Państwa w wysokości 22 mln zł.

Kiedy już sprawa wyszła na jaw, wzięli się za nich policjanci z CBŚP. Zabezpieczyli oni mienie podejrzanych na poczet przyszłych kar. Wśród mienia znalazły się samochody i nieruchomości o łącznej wartości przekraczającej 1,4 mln zł.

Te zatrzymania to nie wszystko. Sprawa cały czas się toczy i w planach są jej kolejne etapy. Łącznie udało się zatrzymać 46 osoby, ale najprawdopodobniej to nie wszyscy zaangażowani. Straty podatkowe, jakie łącznie mają wynikać z działalności grupy, szacuje się na 100 milionów złotych.