sandomierzanin 2020 roku

Sandomierzanin 2020 roku – kto nim został?

Sandomierzanin 2020 roku – kto dostał ten tytuł?

Co roku w Sandomierzu odbywa się uroczystość przyznania tytułu Sandomierzanina roku. Niestety w 2020 r. nie było możliwość zbyt hucznego świętowania, więc zorganizowano to w wąskim gronie. Trzeba się było dostosować do restrykcji, związanych ze stanem epidemiologicznym.

W całej tej akcji chodzi przede wszystkim o to, aby uhonorować jedną osobę za szczególne zasługi wobec miasta. Chodzi o działalność związaną z promowaniem miasta, kultury oraz wieloma różnymi inicjatywami. Mieszkańcy na pewno mieli wiele typów, gdyż w Sandomierze żyje wiele osób, które za to można nagrodzić. Sprawdźmy więc, kto najbardziej zaimponował mieszkańcom w ubiegłym roku.

Jak wyglądają wybory Sandomierzanina roku?

Przed uroczystością mieszkańcy mogą zgłaszać kandydatury do Klubu Miłośników Sandomierza. Wystarczyło wypełnić konkretną ankietę, a na sam koniec przyznaje się nominację konkretnym osobom. Kto w tym roku dostał taką nominację? O tytuł Sandomierzanina 2020 roku ubiegali się Dagmara Dominiczak, Piotr Kusal, Danuta Paszkowska, dr Urszula Stępień oraz dr hab. Anna Szyldar.

Sandomierzanin 2020 roku – kto wygrał?

Ze wszystkich nominowanych trzeba było w końcu wybrać jedną osobę, której taki tytuł się należy. Zdobyła go więc dr Urszula Stępień, a kim jest ta pani? Jej życie jest związane z muzeami i zabytkami. Świadczy o tym już sam wybór szkoły średniej, bowiem jako nastolatka poszła do Liceum Konserwacji i Zbytków a następnie studiowała na Wydziela Sztuk Pięknych w Toruniu. Tam właśnie otrzymała tytuł magistra muzealnictwo.

Jeśli zaś chodzi o życie zawodowe, pani doktor Stępień pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Bardzo angażowała się w promowanie kultury między innymi poprzez inicjowanie wielu różnych wystaw. Jedną z najbardziej znanych ekspozycji, jakie organizowała, była wystawa „Nie samym chlebem”.

Dr Urszula Stępień, czy Sandomierzanin 2020 roku, zainicjowała także akcję edukacji muzealnej dla młodzieży szkolnej. To jest bardzo ważne, aby przybliżać dzieciom muzea, które jednak najczęściej kojarzą się z nudą i drętwymi wycieczkami szkolnymi. Pora w końcu zacząć obalać takie mity.