Najciekawsze atrakcje turystyczne w Sandomierzu

Położony na siedmiu wzgórzach, pełen jest niesamowitych zabytków, onegdaj jeden z ważniejszych królewskich ośrodków. Bynajmniej mówimy o Rzymie, a zdecydowanie o Sandomierzu. Miasto to bowiem nie tylko słynie z serialowego księdza detektywa, ale właśnie z unikatowej, pięknej architektury oraz niezwykłych zabytków. Atrakcje Sandomierza to jednak coś więcej niż tylko urzekające zabudowania, to również malownicze parki, szlaki i inne miejsca, które warto odwiedzić. 

Niezwykły Sandomierz – atrakcje, szlaki i tajemnice

Nie bez powodu Sandomierz nazywany jest perłą województwa świętokrzyskiego. Miasto jest niezwykle malownicze, wszystko jest tutaj związane z bardzo ciekawą historią naszego kraju w tym również atrakcje. Sandomierz to jednak coś więcej niż ciekawe zabytki. Miasto może również poszczycić się tajemniczymi szlakami, pięknymi parkami, czy bogatą przyrodą, która zachęca to spacerów i poznawania okolicy.

Niezwykłe atrakcje w Sandomierzu – Podziemna trasa turystyczna

Jeżeli nie interesuje nas standardowe zwiedzanie i szukamy czegoś niecodziennego, z pewnością potrzebę tą zaspokoi podziemna trasa turystyczna tuż pod malowniczym Sandomierzem. Miejsce poleca się osobom, które lubią tego typu atrakcje turystyczne. Sandomierz bowiem skrywa pod ziemią wiele tajemnic, w tym podziemne miasto jednak w ciemnych tunelach momentami jest naprawdę ciemno i ciasno, dlatego nie wszyscy będą czuli się komfortowo. Chociaż ci, którzy nie zobaczą na własne oczy ukrytego pod chodnikami miasta, z pewnością będą mieli czego żałować.

Technicznie rzecz biorąc, korytarze pod ziemią nie są miastem. Dawno temu Sandomierz był miastem handlowym, kupcy, aby mieli miejsce do składowania swoich towarów, otrzymali przestrzeń pod miastem, gdzie zbudowali liczne, połączone ze sobą piwnice. Te właśnie schowki stworzyły handlowe podziemne miasto. Jednak ze względów gospodarczych, jak i obronnych podziemny szlak był owiany swego rodzaju tajemnicą. Podziemia działały jak wielka lodówka, toteż można było tu również przechowywać towary spożywcze. Sandomierz i okolice, atrakcje swoje zawdzięcza głównie właśnie bogatej tradycji i historii handlowej. 

Sandomierz atrakcje turystyczne – Ulica Opatowska

Ulica Opatowska to główny deptak, który ożywia Sandomierz. Atrakcje, które tu znajdziemy to po prostu piękne kamienice, klimatyczne sklepiki i urzekające kafejki. To właśnie miejsce, które skupia całe życie towarzyskie Sandomierza. Na ulicy Opatowskiej czeka na nas miejscowy cydr, pyszne lody oraz regionalne smaki miasta. Ulica jest też swego rodzaju wizytówką miasta. To tutaj kręcono większość scen do kultowego serialu Ojciec Mateusz. Na Opatowskiej możemy również zakupić różne pamiątki związane z Sandomierzem. Przy ulicy Opatowskiej znajdziemy również zabytkowy kościół Duchaków oraz poczujemy prawdziwego ducha tego miasta. Z ciekawostek życia codziennego miasta, to był okres, gdzie naprzeciw wspomnianego kościoła znajdował się Dom Publiczny, co było powodem wielu scysji i w efekcie przybytek uciech cielesnych został usunięty z ulicy Opatowskiej. Uwagę przykuwa również rzeźba Flisaka, który przechodzi tuż nad głowami przechodniów. 

Gmina Żydowska oraz getto – niezwykłe atrakcje Sandomierza

Niewiele osób z pewnością wie, ale w średniowieczu w Sandomierzu prężnie rozwijała się gmina żydowska. Wszystko miało miejsce przy dzisiejszej ulicy Żydowskiej. Miasto przez wieki był miastem handlowym, toteż atrakcje Sandomierz ma głównie związane z handlem i usługami. Warto poznać smutną historię sandomierskich żydów, przechadzając się ulicą Żydowską. Szacuje się, że w czasach Holocaustu wywieziono stąd od około siedmiu tysięcy do nawet dziewięciu tysięcy żydów. Głównym punktem ulicy jest oczywiście Synagoga, która przetrwała czasy getta i próbę czasu. Nazistom bardzo zależało na usunięciu z tych ziem ludności żydowskiej, jednak jak widać na przykładzie Sandomierza, nie udało im się to. Dzisiaj możemy podziwiać piękne kamienice, które pamiętają jeszcze czasy świetności tego miasta. Co istotne i warto wspomnieć, Sandomierz był rajem dla różnych kultur. Znajdziemy tu wspomniany kościół, Synagogę a zaledwie paręnaście minut dalej spacerem, szkołę średnią zbudowaną przez jezuitów. Te różne religijne i kulturowe wpływy są widoczne do dnia dzisiejszego, głównie w historii i architekturze miasta.

Skwery, zieleń i parki i inne – atrakcje turystyczne Sandomierz

To, co znacząco wyróżnia Sandomierz to nie tylko architektura, czy historia, ale również tereny zielone. Atrakcje w Sandomierzu kuszą różnorodnością. Spacer po mieście i okolicach może być prawdziwą ucztą dla miłośników przyrody. Sandomierz bowiem obfituje w różnego rodzaju parki i pomniki przyrody, które zachwycają. Znajdziemy tu malownicze parki, szlaki krajobrazowe oraz niezwykłe formacje, które stworzyła sama matka natura.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Najsłynniejszy wąwóz lessowy w Polsce mieści się w Sandomierzu. Wystarczy zaledwie krótki spacer z samego centrum miasta, aby do niego dojść. Wąwóz jest wysoki na dziesięć metrów i obrasta go bujna roślinność. Miejsce jest na swój sposób magiczne i pozwala na pełny relaks. Okolicę bowiem zamieszkują liczne gatunki ptaków, które umilają swym śpiewam spacer. Długość wąwozu to zaledwie pół kilometra. W sąsiedztwie wąwozu przebiega Małopolska Droga  Świętego Jakuba, która stanowi odtworzony średniowieczny szlak pielgrzymów. Wąwóz nazwę zawdzięcza oczywiście Królowej Jadwidze, która miała bardzo lubić tę okolicę i często odwiedzać kościół Świętego Jakuba. Drzewa, które możemy tu spotkać to głównie lipy, wiązy, klony, akacje oraz dziko rosnący czarny bez. Wąwóz decyzją prezydenta Andrzeja Dudy znajduje się na liście pomników historii. 

Park Miejski w Sandomierzu

Park Miejski przy ulicy Ogrodowej w Sandomierzu to przyjemne miejsce znajdujące się blisko centrum, które pozwala na prawdziwy relaks. To jedno z piękniejszych miejsc, które oferuje Sandomierz. Atrakcje dla dzieci są tutaj liczne, ponieważ miasto zainwestowało w piękne place zabaw, które zaspokoją potrzeby najmłodszych. Rodzice za to mogą w spokoju wypocząć na ławce i rozkoszować się pięknymi okolicznościami przyrody. Park niedawno przeszedł rewitalizację co zdecydowanie widać, ponieważ prezentuje się nienagannie. Park zwany jest Saskim i poza placami zabaw, znajdziemy w nim również publiczne nowe toalety, czy zachęcające do spaceru skwery i alejki. 

Park Piszczele – atrakcje dla dzieci Sandomierz

Idąc przez Park Saski, możemy wybrać się do Parku Piszczele, który jest prawdziwą wizytówką miasta. Co ciekawe Park Piszczele umiejscowiony jest w wąwozie, jednak ciężko to wyłapać spacerując po alejkach. Znajdziemy tu również liczne atrakcje dla dzieci. Sandomierz w Piszczelach oferuje rozrywkę dla małych i dużych. Znajdziemy tu skate park, place zabaw, a w sezonie warto usiąść i napić się dobrej kawy w Bistro Podwale. Wrażenie robią również nowoczesne boiska oraz liczne ścieżki rowerowe, które zapewnią miło spędzony czas całym rodzinom. Nazwa parku w istocie nawiązuje do kości. Pewnego dnia osunęła się ziemia na jednym ze spadów w parku. Pod ziemią znajdowały się ludzkie kości. Miejscowi twierdzą, że miały to być kości Tatarów z legendy o Halince Krępiance.  To stara legenda sięgająca czasów średniowiecza i dotycząca ziem sandomierskich.

Bulwar imienia Marszałka Piłsudskiego

Warto zwiedzić Sandomierz i okolice. Atrakcje bowiem, które tu na nas czekają, sprawiają, że nie chce się opuszczać tego miejsca. Jedną z takich atrakcji jest Bulwar Marszałka Piłsudskiego. Bulwar jest malowniczą okolicą, którą warto zwłaszcza odwiedzić w sezonie letnim. Na turystów czekają tu wypożyczalnia wszelakiego sprzętu wodnego, oraz nowoczesny obszar rekreacyjny. Dostępna jest również przystań dla łodzi oraz centrum sportów wodnych. Dla zwolenników jednak aktywności na lądzie dostępne są wyremontowanie ścieżki oraz szlaki. Strudzeni mogą odpocząć w restauracji lub na ławce. Z pewnością miejsce podbije serca dorosłych jak i dzieci. Na miejscu znajdziemy również place zabaw oraz możemy oddać się rekreacyjnemu rejsowi rowerkiem wodnym. Do dyspozycji odwiedzających jest parking oraz scena, na której odbywają się liczne imprezy plenerowe. W razie pytań możemy skorzystać z mieszczącego się na bulwarze punktu informacyjnego.

Szlak Gór Pieprzowych

W zasadzie Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe. To niezwykłe miejsce dla fanów spacerów i przyrody. Na terenie rezerwatu zobaczymy wiele gatunków roślin, które nie występują nigdzie indziej i są pod ścisłą ochroną. Ponadto do dyspozycji turystów są oznakowane szlaki oraz tablice informacyjne, które przybliżają faunę i florę tego miejsca. Jednak to, co urzeka, to zwyczajnie piękno tego miejsca oraz spokój. Na terenie rezerwatu znajdowano i dalej znajduje się liczne łupki kambryjskie.  Toteż nie powinniśmy się zdziwić, gdy taki relikt przeszłości zostanie przez nas odkryty na trasie w Górach Pieprzowych. Jest to rezerwat stepowy, dlatego też takiej dokładnie roślinności możemy się tu spodziewać. Góry Pieprzowe są częścią Gór Świętokrzyskich. 

Sandomierz – atrakcje dla dzieci i nie tylko!

Sandomierz pełny jest niezwykłych atrakcji turystycznych, których nie zobaczymy w innych miejscach w Polsce. W centrum miasta możemy na przykład zobaczyć ogromny pierścień z krzemieniem pasiastym. Miasto pełne jest również ciekawych budowli sakralnych, do których warto wejść i zobaczyć ich niesamowitą architekturę. Co istotne, w Sandomierzu można też całkiem dobrze zjeść, większość kawiarni oraz restauracji serwuje bardzo dobre jedzenie w przystępnych cenach jak na miejscowość turystyczną. Dla zmęczonych ciągłym zwiedzaniem i spacerowaniem poleca się natomiast mini wyciąg narciarski, który z pewnością przysporzy wiele przyjemności również najmłodszym turystom. Zmęczonym polecamy rejs statkiem po Wiśle, czekają nas piękne widoki, lekka bryza i spokój, którego nie znajdziemy nigdzie indziej.  Oczywiście jak na miasto księdza detektywa na rowerze przystało, znajdziemy tu również bogaty szlak rowerowy, dlatego wybierając się na wycieczkę, warto zabrać ze sobą ten pojazd. Jeżeli jednak zapomnimy lub nie mamy takiej możliwości w mieście, z łatwością wypożyczymy rowery miejskie.