Sandomierz w jeden weekend!

Sandomierz to malownicze miasto położone zaledwie trzy godziny samochodem od Warszawy. Miasto, które dawniej było istotnym ośrodkiem handlowym, dziś jest idealną ostoją dla tych, którzy pragną wyciszyć się i wypocząć. Malowniczy Sandomierz na weekend oferuje podróż w czasie, do czasów swojej świetności, a także piękne parki i inne miejsca pełne natury i spokoju. Historia miasta jest bardzo bogata i burzliwa, jednak można ją poznać w jeden weekend. Warto sprawdzić co oferuje Sandomierz. Na weekend możemy skupić się głównie na tym niezwykłym mieście i wybrać jego główne zabytki i atrakcje, jednak w przyszłości warto również sprawdzić, co oferuje cały region.

Nie tylko ojciec Mateusz – co oferuje Sandomierz na weekend?

Chociaż większość osób kojarzy Sandomierz i odwiedza go za sprawą serialu Telewizji Polskiej, to miasto zdecydowanie ma na swoim koncie dużo więcej, ciekawszych atrakcji niż tylko miejsca znane z telewizji. W mieście znajdziemy wiele atrakcji oraz zabytków, które warto zobaczyć i dzięki nim poznać historię tego miejsca. Historyczna zabudowa Sandomierza jest uważana za pomnik historii od 2017 roku. Sandomierz na weekendowy wypad na pewno będzie świetnym wyborem, ponieważ przez miasto przebiega aż pięć szlaków turystycznych: Świętego Jakuba, cysterski, architektury drewnianej, Via Jagiellonica oraz Green Velo (Wschodni Szlak Rowerowy).

W Sandomierzu również znajdowało się getto żydowskie, utworzone przez nazistów w 1942 roku. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ludność żydowska bowiem licznie zamieszkiwała miasto. Wzdłuż ulicy Żydowskiej przebiegały i mieściły się ważne sklepy, firmy oraz synagoga. To tu właśnie powstało getto, z którego wywieziono całą ludność żydowską do obozów koncentracyjnych. Kamienice oraz synagoga jednak przypominają o dawnych mieszkańcach Sandomierza. Zwiedzanie tego niezwykłego miasta jednak warto rozpocząć w centrum. Idealnym punktem wyjścia będzie Brama Opatowska, następnie warto udać się w Podziemia Miasta, odwiedzić malowniczy Park Piszczele, Wąwóz Królowej Jadwigi mieszczący się na trasie Świętego Jakuba. Warto również będąc w mieście odwiedzić Zamek, wypić kawę na Rynku i wreszcie zakończyć zwiedzanie na Bulwarze lub na szlaku w Górach Pieprzowych.

Brama Opatowska

Gotycka Brama Opatowska, która bez wątpienia jest wizytówką Sandomierza to jeden z ciekawszych obiektów w Polsce. Zbudowana za czasów Kazimierza Wielkiego, stanowiła część murów obronnych miasta. To jedyna brama z czterech, które przetrwały do naszych czasów. Brama Opatowska jednocześnie jest idealną bazą wypadową, do zwiedzania Sandomierza. Na weekendowy wypad w tym mieście, trzeba nastawić się na dużą dawkę historii. Brama Opatowska miała kluczowe znacznie w powstaniu styczniowym w 1863 roku. Podczas bitwy pod Słupczą, powstańcy próbowali stawić tu opór kozakom, niestety nie udało im się i wkrótce miasto zostało przez nich zdobyte.  Ze szczytu Bramy jesteśmy w stanie zobaczyć cały Sandomierz, widok zapiera dech w piersiach.

Podziemna Trasa Turystyczna

Sandomierz dawniej był miastem kupieckim i jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w kraju. Łączył bowiem Europę Wschodnią i Ruś. Handlarze jednak mieli bardzo dużo towarów, które wymagały raz, że zabezpieczenia przed potencjalnymi najazdami i grabieżami, a dwa cześć produktów, zwłaszcza spożywczych, musiała być przechowywana w niskiej temperaturze. Tak też powstał system piwnic i skrytek w podziemiach miasta. Schowki te utworzyły niejako podziemne miasto, które z czasem miało nawet charakter obronny. Dziś turyści mogą zwiedzać, te tajemnicze podziemia, które robią piorunujące wrażenie. Łącznie znajdziemy tu trzydzieści cztery połączone ze sobą podziemne pomieszczenia.

Bazylika katedralna Najświętszej Marii Panny

Idąc dalej, warto wstąpić do Bazyliki Katedralnej NMP w Sandomierzu. To piękna świątynia słynąca z pozłacanych rzeźb i zdobień. Zabytkowy gotycki kościół robi niezwykłe wrażenie, warto również zostać tutaj na nabożeństwie, ponieważ w świątyni są również zabytkowe, potężne organy, które brzmią równie dobrze, co za czasów świetności. Dla osób, które jednak traktują odwiedziny jako jedynie formę zwiedzenia ciekawego obiektu, a nie duchowe przeżycie, okazją do zachwytu będzie sztuka sakralna. Bazylika bowiem charakteryzuje się niezwykłym wzornictwem i zdobieniami, charakterystycznymi dla bogatych gotyckich kościołów europejskich.

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Z Bazyliki NMP w Sandomierzu przechodzimy do Królewskiego Zamku, postawionego przez samego Kazimierza III Wielkiego. Dzisiaj zamek jest siedzibą Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, w czasach swojej świetności natomiast pełnił funkcję obronną. To klasyczny zamek obronny, ale wykonany z wielką starannością. Król miał na nim być aż osiemnaście razy, co biorąc pod uwagę, że władca Polski wiele podróżował, wydaje się niezłą liczbą. Podejrzewa się również, że to właśnie tutaj przyjął hołd lenny Władysław Jagiełło. Sama budowla robi piorunujące wrażenie i jest dobrze zachowana. Podczas zaboru austriackiego mieściło się tu nawet więzienie oraz sąd. Dzisiaj we wnętrzach tej niezwykłej budowli znajdziemy ciekawe wystawy tematyczne oraz kawał historii ziem Polskich.

Wąwóz Królowej Jadwigi i trasa Świętego Jakuba

Szlak Świętego Jakuba a właściwie Camino de Santiago to jeden z najsłynniejszych pielgrzymkowych szlaków w Europie. Droga jest tak stworzona, aby prowadzić wprost do Santiago de Compostela do Sanktuarium Świętego Jakuba Starszego. W sieć szlaków wpisuje się również Małopolska trasa Świętego Jakuba, która przebiega przez Sandomierz. Na trasie znajdziemy słynny Wąwóz Królowej Jadwigi między innymi, a  pobliżu również Bulwary Marszałka Piłsudskiego oraz Plac Jana Pawła II. Idąc do wąwozu, warto wstąpić do kościoła Świętego Jakuba Apostoła. Miejsce to bardzo podobno lubiła królowa Jadwiga, stąd nazwa wąwozu.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwóz lessowy mierzy około półtora kilometra. W najwyższym punkcie ma dziesięć metrów, a nazwę swoją zawdzięcza, samej królowej Jadwidze, która często gościła w tym regionie, ponieważ bardzo lubiła odwiedzać pobliski kościół Świętego Jakuba Apostoła.  Wąwóz jest miejscem spokojnym, które otacza miejscowa roślinność. Spacerując, usłyszmy szum lip oraz klonów. Miejsce to na swój sposób jest magiczne i inne od każdego innego zagajnika w kraju. Z pewnością znajdziemy tu dużo spokoju oraz ciszy.

Bulwar Marszałka Piłsudskiego i Stary Port

Warto jednak na trasie trochę odpocząć, zwłaszcza po takiej historycznej i duchowej uczcie. Idealnym miejscem na chwilę wytchnienia przed dalszym zwiedzaniem jest Bulwar Marszałka Piłsudskiego. Jest to piękny i malowniczy obszar rekreacyjny w Sandomierzu, w jego pobliżu jest również stary port w Sandomierzu. Możemy tu popływać łodzią lub oddać się innym sportom wodnym. Dla fanów lądowego spędzania czasu czekają alejki i ławki, na których możemy odpocząć w sprzyjających okolicznościach przyrody.

Park Piszczele

Idąc Wąwozem Królowej Jadwigi, dojdziemy do cmentarza parafialnego, a tuż obok niego mieści się kolejny malowniczy obiekt Park Piszczele. Nazwa w istocie nawiązuje do kości i do tego ludzkich. Podczas prac prowadzonych na terenie Parku osunęła się ziemia, na jednym ze wzgórków, na którym położony jest park i odkrył kości ludzkie. Jednak to, co urzeka w tym miejscu to nie mroczna historia, a urocze alejki, skate park, liczne place zabaw, kawiarenki, trasy rowerowe, aleje szachowe oraz inne niezwykłe atrakcje. Miejsce sprawdzi się zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi, z powodzeniem możemy tu spędzić aktywnie cały dzień.

Inne warte uwagi miejsca w Sandomierzu na weekend

Poza zabytkami i ciekawymi terenami zielonymi Sandomierz ma wiele innych, mniejszych atrakcji i intrygujących miejsc, które warto przy okazji odwiedzić. Samo miasto jest dość ciekawe i spacer po nim to również czysta przyjemność. Warto Sandomierz zwiedzać z przewodnikiem, dzięki temu żadna historia, czy legenda nam nie umknie. Oto inne ciekawe miejsca, na które warto zwrócić uwagę, spacerując po Sandomierzu.

Górka Słoneczna

To urocze miejsce, znane mieszkańcom zwłaszcza z tego, że w zimie świetnie zjeżdża się z górki na sankach. Obecnie wzdłuż alejki prowadzącej po górce zostały ustawione rzeźby inspirowane wykopaliskami. Podczas wykopalisk bowiem znaleziono stare szachy, które oglądać możemy w muzeum, a na górce zobaczymy repliki figur w formie rzeźb. Górka znajduje się na trasie do Parku Saskiego z Parku Piszczele.

Park Saski

Piękny park, w którego centrum znajdziemy równie urokliwą fontannę. Kolejne miejsce idealne do odpoczynku i wyciszenia. Polecamy zwłaszcza w sezonie letnim i wiosennym, gdy cały park kwitnie. Miejsce również idealne dla rodzin z dziećmi, ponieważ w parku mieści się nowoczesny, ładny plac zabaw, gdzie najmłodsi z pewnością z chęcią spędzą trochę czasu.

Świątynie Sandomierza

W mieście znajduje się wiele prawosławnych oraz katolickich świątyni, które warte są uwagi. Wewnątrz znajdziemy niezwykłą sztukę sakralną oraz historie miasta ściśle związane z tymi obiektami. W Sandomierzu również mieści się stara synagoga żydowska, która przypomina o dawnych mieszkańcach tego miasta. Niestety nie ma możliwości zwiedzania, obecnie w synagodze mieści się archiwum miasta.

Inne ciekawe atrakcje

Będąc w Sandomierzu, warto zachwycić się jego architekturą,  odwiedzając Mały Rzym, czyli Stare Miasto Sandomierza. Spacerując po mieście, natkniemy się również z pewnością na takie obiekty jak Kamień Optymizmu, czy Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, gdzie czekają na nas niezwykłe eksponaty związane z rycerstwem tego regionu. Ciekawym obiektem jest również zabytkowa studnia w centrum Sandomierza tuż na Rynku. Będąc natomiast w pobliżu Bramy Opatowskiej, warto wybrać się też na Ucho Igielne, które również jest częścią dawnych fortyfikacji miasta. Sandomierz wydaje się być niczym prezent w prezencie. Odwiedzając jedno miejsce, zaraz ukazuje nam się kolejne. To małe, ale malownicze miasto, ma niezwykle bujną historię, a dowodem na to są liczne zabytki, które spoglądają na nas, zdaje się, z każdego miejsca.