Szlak Winiarski w Sandomierzu

W trakcie wizyty w Sandomierzu bądź innej bliskiej miejscowości konieczne jest odbycie wizyty na Szlaku Winiarskim. Biegnie on przez wzniesienia oraz doliny Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Widoki robią wrażenie, a dodatkowa zaleta to odpoczynek od tłumów, ludzi oraz panującego wszędzie zgiełku. Wszyscy odwiedzający mają możliwość skorzystania z dobrodziejstw oferowanych przez winnice oraz piwnice winiarskie. Można dowiedzieć się w jaki sposób uprawia się winogrona oraz jak krok po kroku powstaje wino. Kiedy dochodzi do tego degustacja kilkadziesiąt win mamy obraz wakacji rodem z najlepszym filmów. Oprócz trunków kubki smakowe ucieszą się przekąskami domowej roboty. Wszystkie te atrakcje jeszcze kilkanaście lat temu oferowano jedynie w trakcie zagranicznych wczasów, a dzisiaj mamy je na wyciągnięcie ręki.

W dzisiejszych czasach możliwe jest skorzystanie z kilkunastu winnic, które znajdują się na omawianym szlaku. Wśród nich w 5 nabywa się wino gronowe, a jeszcze inne oferują nocleg dla odwiedzających.

Szlak Winiarski cieszy się popularnością, co nikogo nie dziwi. Najlepszą jakość win uzyskuje się, dzięki glebom lessowym oraz pożądanemu mikroklimatowi. Z kolei bogate aromaty uzyskuje się za sprawą południowych stoków, gdyż dorastanie w pełnym słońcu to najlepsze o czym mogą pomarzyć winogrona. Kiedy właściciel ma czas warto poprosić go o udanie się na sam szczyt winnicy. Widoki zapierają dech w piersiach, a podziwia się między innymi dolinę Wisłu, Opatówki czy Góry Świętokrzyskie.