Co jemy w Sandomierzu

Jedną z najbardziej lubianych potraw jest żur chłopski gotowany z kapustą. Do jego przygotowania używa się zakwasu, kości bądź boczku, a także kapusty i odpowiednich przypraw. To potrawa, która sprawdzi się przede wszystkim w trakcie jesiennych oraz zimowych wieczorów. Rozgrzewa, syci oraz sprawia, że życie od razu wydaje się piękniejsze.

Zupę jarzynową serwuje się w każdym regionie, jednakże w Sandomierzu przygotowuje się ją na mleku. Różne warzywa miesza się z mąką, drożdżami, cukrem oraz solą i w taki sposób powstaje oryginalna oraz bardzo smaczna zupa. Można ją jeść dosłownie przez cały rok, jednakże w połączeniu z wiosennymi warzywami prosto z pola czy z lokalnego ryneczku smakuje najlepiej. Kiedy dodać do niej kilka pajd świeżego chleba z masłem mamy najlepszy obiad jaki można sobie wyobrazić.

Co jeszcze powinno znaleźć się na stole?

Region ten słynie z zup i kolejny hit to zupa grzybowa wzbogacona o kaszę. Grzyby łączy się z kasza jęczmienną oraz innymi dodatkami i warzywami. Tak powstaje najlepsza grzybowa, której nie serwuje się jedynie w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Bardzo ważne, że można sięgnąć po każdy rodzaj grzybów, świetnie nadadzą się zarówno grzyby suszone, jak i świeże.

Zapalanka to potrawa, którą serwuje się tylko i wyłącznie w tym regionie Polski. Powstaje ona przy pomocy marchewki, ziemniaków, cebuli, słoninki oraz przypraw. Świeżości dodaje zielona pietruszka, która oprócz całej gamy witamin dostarcza też pięknego koloru. Przygotowanie nie należy do najłatwiejszych, jednakże smakuje tak dobrze, że warto zrobić wszystko co potrzebne, żeby na obiad zjeść właśnie zapalankę.

Zacierka to absolutny hit z Sandomierza. Do wykonania zacierki używa się ziemniaków, cebuli, słoniny, jajka oraz przypraw.

Sałatka z soczewicy czy sałatka z białej fasoli to kolejne potrawy, które cieszą się ogromną popularnością. Ich przygotowanie jest łatwe oraz szybkie, a do tego smakują wyśmienicie.