Weekend to za mało


Weekend to za mało

Sandomierz zna cała Polska, a to za sprawą sławnego serialu „Ojciec Mateusz”. Właśnie dzięki ciekawym odcinkom można podziwiać uliczki oraz kamienice, które doskonale wyglądają. Wiele osób decyduje się więc na krótki wyjazd do Sandomierza. Warto jednak zarezerwować więcej niż 1 czy dwa dni, gdyż lista atrakcji tego miejsca jest całkiem spora. Na miejscu nie sposób wybrać tego co należy zobaczyć, a pominąć inne zabytki. Wszystkie razem tworzą historię tego miasta oraz całej Polski.

Zamek Królewski w Sandomierzu odgrywa bardzo ważną rolę. W dawnych czasach zamek posiadał drewniane groty, które służyły osobom zamieszkującym miasto jako schronienie. Historia informuje, że do grodu można było dostać jedynie przy pomocy mostu przerzucanego nad fosą. Stanowiło to najlepszą ochronę od Tatarów, którzy bezustannie nękali wszystkich zamieszkujących miasto.

Jako, że gród bezustannie stanowił cel nie tylko Tatarów, ale również wojowników z Litwy, zapadła decyzja o wzniesieniu murowanego zamku. Od momentu zapadnięcia tej decyzji zamek zmieniał się wielokrotnie, gdyż każdy Polski władca pragnął coś wnieść oraz zmienić w wyglądzie warowni chroniącej nie tylko głowę państwa, ale również i mieszkańców.

Potop szwedzki przyniósł wiele szkód w Sandomierzu. Między innymi wysadzono w powietrze powstały zamek. Na szczęście odbudowano go i w dzisiejszych czasach jest miejscem, gdzie można podziwiać wiele wystaw. Niektóre z nich mają charakter archeologiczny, a inne etnograficzny.

Kościół św. Jakuba

Następne kroki należy skierować do kościoła św. Jakuba. To miejsce znajdujące się na zboczu, którego prywatności chroni winnica. Mamy do czynienia z bardzo atrakcyjnym miejscem, które znajduje się na większości pocztówek pochodzących z Sandomierza. Ceglane mury prezentują się niezwykle atrakcyjnie, kiedy zestawi się je z zielenią winogron. Wisienką na torcie jest zachodzące słońce, które swoimi promieniami oświetla wybrane części budynku. Prezentowane miejsce ma długą historię i jest jednym z najstarszych ceglanych kościołów w całej Polsce. W tym miejscu warto przytoczyć historię, która mówi, że wiele tysięcy lat temu w świątyni modliło się wspólnie 49 zakonników. Była to modlitwa błagalna w której prosili o ocalenie w trakcie najazdu Tatarów. Niestety, zginęli wszyscy, a ich czyn określony został jako męczeństwo za wiarę.

To dobry moment, żeby wspomnieć o układzie miasta, które także zwraca uwagę. Starówka w mieście Sandomierz posiada regularną siatkę ulic, co wygląda bardzo atrakcyjnie. Jest to średniowieczny układ urbanistyczny. Powstał on z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Mowa o władcy Polski, który skupił wiele sił na odbudowie miasta po wielokrotnych rzeziach urządzonych przez Tatarów oraz Litwinów. Wiele lat później jest to cały czas miejsce wywołujące wrażenie oraz przyciągające tłumy turystów.