Co jemy w Sandomierzu?


Co jemy w Sandomierzu?

Tradycyjna kuchnia w różnych regionach Polski może zaskakiwać. Chodzi o obco brzmiące nazwy, których nie słyszało się nigdy wcześniej. Warto poznać potrawy, które serwowano w dawnych czas, a także te, które królują na stołach dzisiaj. Jak sytuacja przedstawia się w Sandomierzu?

Jednym z klasycznych dań jest żur chłopski z kapustą. Powstaje on przy pomocy zakwasu, wywaru z mięsa, kapusty oraz odpowiednich przypraw. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, jednakże cały sekret tkwi w odpowiednich proporcjach. W restauracjach serwuje się go razem z ugotowanymi ziemniakami, które polewa się tłuszczem ze słoniny.

Place drożdżowy to kolejny hit tego miasta. Przepis jest nieskomplikowany, a ciasto może przygotować każdy. Wystarczy użyć mąki, drożdży, cukru oraz mleka. W tym przypadku najmniej skomplikowane przepisy sprawdzą się najlepiej. Jedni preferują klasyczną wersję placka, a inni z kolei wolą jeść go z owocami. W drugim przypadku konieczne jest ułożenie ich na górze ciast, jeszcze przed włożeniem ciasta do piekarnika. Do tego celu używa się jabłek, gruszek i śliwek.

Historia na talerzu

W Sandomierzu tradycyjną zupę jarzynową robi się na mleku. Do jej przygotowania można użyć wszystkich rodzajów warzyw. Jednakże w klasycznych przepisie nie może zabraknąć marchewki, kalarepy, fasolki szparagowej i kapusty. Dodaje się też, kalafior i ziemniaki, a także ziarenka młodej fasoli. Wszystkie warzywa musza zostać ugotowane do miękkości, aby w dalszej kolejności zalać je 1 litrem przegotowanego mleka. Ostatnia czynność polega na wsypaniu soli oraz cukru i można się zajadać smakowitą oraz sycącą zupą.

Kolejna zupa znana w całym regionie to grzybowa z kaszą. Do jej przygotowania używa się oczywiście świeżych grzybów oraz kaszy jęczmiennej.  Wykończenie to śmietana oraz natka pietruszki.

Zapalanka to nazwa kojarząca się z Sandomierzem. Do jej przygotowania używa się ziemniaków, marchewki, cebuli, słoniny oraz odpowiednich przypraw.

Wszystkie wymienione powyżej dania są proste oraz nie wymagają dużych przygotować. Opierają się na warzywach oraz wieprzowinie, gdyż ludzie w dawnych czasach nie mieli wielu produktów do przygotowywania posiłków. Tradycja ta nie zmienia się tam od wielu lat, właśnie dlatego przygotowuje się takie, a nie inne potrawy.

Zacierka ze skwarkami, smalec, sernik z jabłkami oraz sałatka wykonana przy pomocy soczewicy to kolejne dania, których nie może zabraknąć na stole w tym rejonie Polski.