O Sandomierzu dużo się mówi

O Sandomierzu dużo się mówi

Sandomierz to miasto w którym dla uciechy turystów można zobaczyć wiele ciekawych miejsc oraz podziwiać łono natury. Tam nawet ulice są ciekawe, a jedną z nich jest na pewno ulica Opatowska na której mieści się sławny już kościół św. Ducha. Wspomniana powyżej ulica to najczęściej umieszczany deptak całego miasta. To właśnie tam można znaleźć fantastyczne lokale serwujące sławne zapiekanki oraz cydr z lodem. To ulica typowo turystyczna na której nie brakuje pamiątek. Jednakże Sandomierz to nie tylko miejsce kręcenia bardzo popularnego serialu – Ojciec Mateusz, ale także wiele innych atrakcji. Na pewno warto wspomnieć o kościele Duchaków. Mowa o zakonie, który powstał z myślą o opiece nad bezdomni dziećmi oraz stworzył szpital.

W dalszej kolejności należy przejść się na ulicę Żydowską oraz odwiedzić synagogę. Kiedy powrócić do czasów średniowiecza, Sandomierz posiadał całkiem sporą gminę żydowską. To właśnie od nich pochodzi nazwa ulicy. Jest to związane również z tym, że w ciągu II wojny światowej w Sandomierzu powstało getto. Niestety z miasta wywieziono bardzo wiele osób (szacuje się, że między 7 a 9 tysięcy). Ulica Żydowska słynie przede wszystkim z synagogi. Na szczęście udało jej się przetrwać wojnę. Aktualnie w tym miejscu przechowuje się dokumenty dotyczące Sandomierza oraz okolic.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Nie sposób nie wspomnieć też o Collegium Gostomianum. Już sama nazwa wskazuje, że chodzi o kolegium jezuitów. Powstała ona w XVII wieku, dzięki czemu stanowi jedną z najstarszych szkół w całej Polsce. Kiedy spojrzeć na kolegium z zewnątrz jest to ogromna nieruchomość. Posiada ona cztery piętra od ziemi w górę oraz dodatkowe dwa pod ziemią. Rozmiary pokazują, że było to miejsce bogate, które oferowało doskonałe nauczanie oraz gest.

Brama Opatowska również ma swoją historię. Mowa o jednej z czterech bram, które zajmowały się ochroną miasta. Wokół bramy biegły grube mury, które można podziwiać także teraz. Całe szczęście czas obszedł się z nimi bardzo dobrze. Warto mieć na uwadze, że schody używane w dzisiejszych czasach do wejścia na wieżę nie istniały wiele lat temu. W tamtych czasach na bramę ludzie dostawali się tylko i wyłącznie przy pomocy murów. Aktualnie jest to miejsce uwielbiane przez turystów. Właśnie dlatego powstała tam specjalna platforma widokowa z której rozciągają się piękne widoki.

Jeszcze jako interesujący fakt warto dodać, że do stworzenia bramy wykorzystano cegłę, którą nazywano „palcówka”. Jest ona ściśle związana z metodą jej produkcji, która jak sama nazwa wskazuje odbywa się przy pomocy dłoni oraz placów. To jedna z nielicznych tak starych oraz dobrze zachowanych bram w całej Polsce.