Sandomierz planuje emisję obligacji komunalnych w celu pokrycia zaplanowanych wydatków

Decyzja o emisji obligacji komunalnych przez Sandomierz została podjęta we wtorek, za zgodą miejscowych radnych. Dzięki temu miasto ma szansę na realizację wszystkich zaplanowanych wydatków.

Barbara Grebowiec, skarbik miasta, tłumaczy, że przed emisją musi nastąpić proces wyboru banku, który przeprowadzi taką operację. Jednakże, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, konieczne jest uzyskanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat legalności takiego działania.

Marcin Marzec, burmistrz miasta Sandomierz, uważa, że inny sposób zadłużenia miasta jest mniej korzystny, dlatego postanowiono zastosować obligacje. To instrument finansowy, który w ich przekonaniu stanowi najlepsze rozwiązanie.

Pierwotnie, w projekcie budżetu na rok 2023, władze Sandomierza zakładały emisję obligacji komunalnych na kwotę 10 milionów złotych. Jednakże dzięki oszczędnościom udało się obniżyć tę kwotę do 4 milionów złotych. Decyzję o emisji obligacji poparli miejski radni. Niemniej jednak, nie jest jeszcze pewne, czy do emisji faktycznie dojdzie, jako że miasto jest aktualnie w trakcie rozliczania inwestycji.