Przygotowania do montażu nowego mostu w Sandomierzu

Nadszedł czas na kolejny ważny etap budowy nowego mostu przez Wisłę w urokliwym mieście Sandomierzu – pierwsze komponenty konstrukcji pojawiły się już na terenie budowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o planowanym rozpoczęciu prac montażowych jeszcze przed zakończeniem tego roku. Oczekuje się, że nowy most będzie gotowy do użytku do końca kolejnego roku.

W Sandomierzu trwa modernizacja starego mostu nad Wisłą, realizowana w systemie „projektuj i buduj” od 2021 roku. W minionym czerwcu zakończyliśmy demontaż starej konstrukcji mostu, która była zbudowana ze stalowych elementów o łącznej masie prawie 2,5 tysiąca ton. Równolegle przeprowadzono także prace związane ze wzmocnieniem fundamentów czterech istniejących podpór, które zostały przebudowane i dostosowane do nowej konstrukcji.

Obecnie na placu budowy trwają prace nad przebudową przyczółków mostu, co umożliwi montaż nowej konstrukcji stalowej skrzynkowej. Elementy tej konstrukcji są produkowane od kilku tygodni w wytwórni wykonawcy i po przetransportowaniu na miejsce budowy zostaną częściowo zmontowane na miejscu, a częściowo już na obiekcie – takie informacje przekazała rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA, Małgorzata Pawelec-Buras.