Umocnienie sił policyjnych w Sandomierzu

Poczynając od września bieżącego roku, społeczność Sandomierza będzie mogła cieszyć się ze zwiększonej aktywności policji na terenie miasta. Powodem tego jest decyzja o stacjonowaniu funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji z Kielc w Sandomierzu na stałe. Szanse na spotkanie z nowym garnizonem miało dwóch inspektorów: Jarosław Kosik, Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, i Ryszard Komański, Komendant Powiatowy Policji w Sandomierzu. Wizytowali oni miejscówkę przyszłych służb, a ich działalność nie ograniczy się jedynie do Sandomierza, ale rozciągnie się na obszar jego okolic.

Sandomierz to miasto powiatowe, które leży najdalej na wschód od Kielc we województwie świętokrzyskim. Przybywa tu każdego roku znaczna liczba turystów, zwłaszcza że leży na trasie pomiędzy województwami podkarpackim i świętokrzyskim – co oznacza przepływ przez nie sporej ilości osób.

Zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na terenie tego obszaru do tej pory wymagało regularnej interwencji policji z Kielc, które musiały pokonywać dystans blisko 100 km. Jednak od września taka sytuacja ma się zmienić, ze względu na stacjonarną obecność policjantów.

Planowany skład sił policyjnych w Sandomierzu i pobliskich regionach wynosi 44 funkcjonariuszy. Ich podstawowymi obowiązkami będzie dbanie o porządek publiczny poprzez między innymi zabezpieczanie zgromadzeń publicznych, imprez masowych czy też często mijających konwojów kibiców. Poza tym pełnić będą służbę patrolową na terenach sąsiednich powiatów na rozkaz tamtejszych szefów jednostek.

Dla potrzeb policjantów przygotowano specjalny dwupiętrowy budynek przy Komendzie Powiatowej Policji w Sandomierzu. W budynku znajdują się szatnie, sanitaria, pomieszczenia socjalne i biura dla dowódców plutonu. Przy budynku wyznaczono również miejsca parkingowe dla radiowozów.