Gdzie w Sandomierzu szukać pracy?

Sandomierz kojarzy się w Polsce przede wszystkim jako miasto o ogromnym potencjale turystycznym. Piękna architektura, ciekawa historia i przyroda na wyciągnięcie ręki, a do tego rozwinięta infrastruktura (hotele, restauracje, sieci rowerowe) – wszystko to składnia do odwiedzenia Sandomierza.

Tymczasem poza turystami, w mieście żyją przecież na co dzień jego mieszkańcy, którzy często poszukują posady w innych branżach niż te związane z obsługą okolicznych gości. Jakie szanse daje sandomierski rynek pracy, gdzie szukać zatrudnienia i jaki zawód wybrać, aby dobrze zarobić?

Rynek pracy w Sandomierzu

Świętokrzyskie charakteryzuje się niestety dużym bezrobociem, znacznie wyższym niż średnia krajowa. Podczas gdy w Polsce bezrobocie utrzymuje się na poziomie 5,4%, to w woj. świętokrzyskim wskaźnik ten wynosi aż 8,9%. W samym Sandomierzu jest nieco lepiej – 7,5%, ale to nadal dużo. Średnie wynagrodzenie również jest niższe niż w kontekście całego kraju i wynosi ok. 6300 zł (w porównaniu z ogólnopolskim 7200 zł).

Dane nie napawają optymizmem. Mieszkańcy Sandomierza i powiatu mają zatem do wyboru dwie drogi: narzekać w kolejce po zasiłek lub w drodze do słabo płatnej pracy albo też poszukać lepszego zatrudnienia w jednym z zawodów, które są tutaj opłacalne.

W jakich branżach czeka praca w Sandomierzu?

Niskie średnie zarobki w Sandomierzu wynikają głównie z faktu, że w mieście brakuje przedstawicieli wielu zawodów naprawdę potrzebnych. Jeśli wykonujesz jeden z nich, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem dobrej pracy.

Z otwartymi rękami przyjęci zostaną przedstawiciele wszystkich profesji medycznych: lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, stomatolodzy, fizjoterapeuci, psycholodzy, a także farmaceuci. Bardzo chłonna jest branża budowlana – poszukiwani są kierownicy i inżynierowie budowlani, elektrycy, stolarze, ślusarze, spawacze, monterzy instalacji, murarze, tynkarze, operatorzy maszyn do robót ziemnych, a także pracownicy wykończeniówki i niewykwalifikowani robotnicy budowlani.

Ofert nie zabraknie także dla kierowców, kucharzy, sprzedawców, księgowych, magazynierów, mechaników samochodowych, grafików komputerowych oraz fryzjerów. Warto mieć te dane w pamięci głównie podczas wybierania kariery, na początku swojej ścieżki zawodowej, zwłaszcza jeśli wiążesz przyszłość z Sandomierzem.

Oferty pracy z Sandomierza w Internecie

Poszukiwanie pracy odbywa się już głównie za pośrednictwem Internetu. Najlepsze oferty pracy z Sandomierza czekają przede wszystkim na portalach z ogłoszeniami o pracę. Korzystanie z nich ma liczne przewagi zarówno nad klasycznym roznoszeniem CV od drzwi do drzwi, jak i nad wertowaniem ogłoszeń na niezweryfikowanych grupach internetowych.

Przede wszystkim masz pewność, że ogłoszeniodawca jest realny. Masz także możliwość sprawdzenia opinii innych pracowników na jego temat. Ogromne znaczenie ma także wygoda – na portalu znajdziesz wyszukiwarkę, a już po kilku kliknięciach otrzymasz w jednym miejscu wszystkie oferty z uwzględnieniem interesujących cię kryteriów.

Zawody bez szans na pracę w Sandomierzu

Niestety nie każdy ma identyczne szanse na znalezienie dobrej pracy w Sandomierzu – istnieją profesje, w których odczuwalny jest znaczny nadmiar potencjalnych pracowników. Lepiej nie wybieraj ich, jeśli chcesz dobrze zarobić w Sandomierzu.

W mieście trudności ze znalezieniem zatrudnienia będą mieli przede wszystkim pracownicy administracyjni – specjaliści związani z sektorem publicznym, sekretarki czy asystentki zarządu. Nie ma też wielu ofert dla księgowych i ekonomistów, dla recepcjonistów czy dla nauczycieli.