sprzątanie wisły

Wrota powodziowe będą bronić Sandomierz przed groźną Wisłą

W rejonie basenu portowego w końcu zamontowano wielkie wrota powodziowe. Znajdują się tuż przy korycie Wisły a ich celem jest ochrona Sandomierza i Tarnobrzega przez ewentualnymi powodziami. Ta potężna stalowa konstrukcja stała się teraz główną częścią bramy portowej.

Sandomierz bezpieczny

Działania przeciwpowodziowe w okolicy Sandomierza i Tarnobrzega są na naprawdę wysokim poziomie. Oprócz wrót powodziowych znajdują się tu także wały. Ich celem jest ochrona Huty Szkła a także osiedla mieszkaniowego. Dzięki temu wielka woda ma już nie być zagrożeniem.

Władze Sandomierza zainicjowały inwestycję o nazwie „Ochrona Przeciwpowodziowa Sandomierza.” Przewidywała ona wiele punktów, których docelową funkcją jest ochrona Sandomierza, Tarnobrzega oraz okolic przed powodziami. Uwieńczeniem tej inwestycji są właśnie wspomniane wrota.

Kosztowne inwestycje przeciwpowodziowe

Za zrealizowanie budowy bramy przeciwpowodziowej zapłacono około 200 milionów złotych. Te pieniądze jednak nie poszły na marne, bo dzięki nim możliwa będzie ochrona względnie dużego terenu. Od teraz osiedle mieszkaniowe im. Krzysztofa Baczyńskiego, port rzeczny na Wiśle i Huta Szkła będą bezpieczne w przypadku powodzi.

Inwestycje przeciwpowodziowe przeprowadzono już w wielu polskich miastach. Między innymi w Kłodzku i Darłowie. Jeśli uda się takie akcje zorganizować w całym kraju, to wreszcie zagrożenie powodzi stanie się abstrakcją i przestanie spędzać sen z powiek.

Czy należy się obawiać powodzi?

Powódź to jeden z najczęściej występujących kataklizmów. Może do niej dojść w praktycznie każdym miejscu na świecie. Nie ma znaczenia, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi. Można być ona bardzo dramatyczna w skutkach, dlatego władze muszą robić wszystko, co w ich w mocy, aby zabezpieczyć określony teren przed wielką wodą.

Przykładem takiego zabezpieczenia są oczywiście wały przeciwpowodziowe. Czasem jednak i one mogą nie wystarczyć, dlatego buduje się dodatkową infrastrukturę. Jej przykładem mogę być właśnie specjalne stalowe wrota. Dokładnie takie jak te, które teraz pojawiły się w Sandomierzu.