Spotkanie literackie w Sali Rycerskiej

Muzeum Zamkowe do spółki z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim organizuje specjalny wieczór literacki. Jego tematyką będzie Edward Stachura i jego twórczość. Całe wydarzenie będzie miało miejsce w Sali Rycerskiej, którą mieszkańcy Sandomierza Bardzo dobrze znają.

Spotkanie literackie w Sandomierzu

Od dawna Muzeum Zamkowe w Sandomierzu ma w swoich zbiorach rękopisy Edwarda Stachury, które są jednymi z najciekawszych atrakcji tam. W wydarzeniu wezmą udział osoby, które na tej twórczości bardzo dobrze się znają i mogą pomóc uzyskać szczegółowy wgląd.

Spotkanie będzie miało na celu przybliżenie postaci  Edwarda Stachury. Opowie o nim dr Jakub Beczek, który przez długie lata zajmował się badaniem twórczości tego poety. Współpracował on z Muzeum Zamkowym, bo to właśnie tam znajduje się część tekstów Stachury.

Wydarzenie ku pamięci Edwarda Stachury

Wstęp na wydarzenia jest oczywiście bezpłatny. Odbędzie się ono w Sali Rycerskiej, a organizatorami są Towarzystwo Naukowe Sandomierskie i Muzeum Zamkowe.

W zbiorach Muzeum Zamkowego można znaleźć listy Edwarda Stachury do Zofii Bażant. Opublikowano jest w miesięczniku „Twórczość”.

W dyskusji zabierze głos także Krzysztof Burek.  Znał on osobiście zarówno Stachurę jak i Zofię Bażant, której był uczniem. To właśnie od w 1963 doprowadził do spotkania pisarza z Kołem Polonistycznym.

Po zakończeniu spotkania będzie miała miejsce otwarcie wystawy okolicznościowej, gdzie między innymi będzie można zobaczyć rękopis listów do Zofii Bażant.

Kim był Edward Stachura

Edward Stachura był człowiekiem wielu talentów. Pisał zarówno prozę jak i poezję, ale to nie wszystko. Zajmował się także śpiewaniem oraz przekładem. Znany był też ze swojego burzliwego życiu rysu. Dużo podróżował, a także przez pewien czas swojego życia mieszkał we Francji.

Pozostawił po sobie wiele inspirujących dzieł, które do dzisiaj wzbudzają zainteresowanie literaturoznawców. Stachura charakteryzował się dużym poziomem wrażliwości i umiejętnością trafnego zapisywania obserwowanej rzeczywistości.