W parku powstały kolorowe budki dla ptaków

Uczniowie „czwórki” wzięli udział w naprawdę ciekawej inicjatywie. Chodziło o ozdobienie domków dla ptaków, które później zawisły w Parku Piszczele (domki, nie ptaki). Wykonaniem jednak nie zajęli się uczniowie, ale pracownicy MOSiR-u. Zadaniem uczniów było zaś ich ozdobienie i pokolorowanie. Patrząc na ich prace można poczuć zdumienie, jak kreatywne potrafią być dzieci. Na drewnianych domkach widzimy bardzo wiele rodzajów wzorów oraz kolorowych. Aż chciałoby się powiesić taką budkę we własnym ogrodzie. A może to wcale nie głupi pomysł?

Budki są efektem współpracy Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu. Obie te placówki zainicjowały projekt o nazwie „Kolorowe Drzewo”. Jego celem jest nauczyć dzieci kilku rzeczy na temat otaczającej ich przyrody.

Zawieszenie budek w parku

Pracownicy MOSiR-u stworzyli budki dla ptaków, a następnie przekazali je Szkole Podstawowej nr 4. Dzieci uczęszczające do tej placówki miały za zadanie odpowiednio je pokolorować i przyozdobić. Nie narzucono im żadnej wizji z góry. Mieli pełnej dowolność w dobraniu projektu oraz wykonaniu go. Oficjalne zawieszenie ich na drzewach miało miejsce 17 maja. Młodzież razem z opiekunami wybrali się do Parku Piszczele, aby umieścić swoje dzieła w odpowiednim miejscu. Towarzyszył temu burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.

Park Piszczele i jego misja edukacyjna

Park piszczele z założenia miał być miejscem żywych lekcji przyrody. Dlatego właśnie uczniowie szkół podstawowych wybierają się do niego ze swoimi nauczycielami. Teraz pojawiła się szansa, aby zorganizować kolejną akcję o charakterze edukacyjnym, tym razem dotyczyła ona życia ptaków. Czy to oznacza, że wśród uczniów mamy przyszłych ornitologów?

„Park Piszczele” zawiera w sobie ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Jeśli więc przespacerujemy się po parku, to znajdziemy tam kilka ciekawych tabliczek z opisem okolicznej fauny i flory. Znajdują się tam także ule i domki dla owadów. Zwłaszcza to drugie jest bardzo ciekawym projektem, bo nie tylko wspomaga funkcjonowanie lokalnego ekosystemu, ale też pomaga lepiej zrozumieć świat owadów i wszystko, co się wewnątrz niego dzieje.

Przeczytaj także o turnieju karate w Sandomierzu!