Przy ul. Portowej powstał nowy plac zabaw

Czwartego czerwca w sobotę odbył się Miejski Dzień Dziecka. W tym roku jednak wiązał się on z czymś szczególnym, a konkretnie otwarcie nowego placu zabaw. Prace nad tą placówką były możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wybranie projektu w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Czy liczba placów zabaw w Sandomierzu jest wystarczająca

Czy liczba placów zabaw satysfakcjonuje rodziców z Sandomierza? Jeden plac na osiedle może nie wystarczyć. Zwłaszcza jeśli mówimy o dużych osiedlach, w których można spotkać wiele rodzin z dziećmi. Niektóre z nich muszą wybrać się na dość długi spacer, aby ich pociechy mogły się wyszaleć na placu zabaw. Oczywiście takie spacery są zdrowe i zalecane. Problem jednak jest gdzie indziej. Otóż, gdy dziecko dorasta, to zaczyna podejmować swoje pierwsze kroki ku samodzielność i niezależności. Wtedy rodzice pozwalają mu samemu chodzić się bawić. Dobrze jest jednak, gdy rodzic ma możliwość zerknięcie przez okna i skontrolowania, czy jego latorośl jest bezpieczna. W przypadku, gdy na dane osiedle przypada bardzo mała liczba takich miejsc, nie jest to możliwe. Naturalnie więc rodzice czują wtedy niższy poziom bezpieczeństwa.

Dlaczego wygrała akurat ta inwestycja?

Budżet obywatelski zakłada realizację kilku różnych projektów. Dlaczego akurat plan budowy placu zabaw okazał się jednym ze zwycięzców? Przede wszystkim zaważyła tu duża liczba młodych rodziców na osiedlu. Odczuwali oni dosyć dotkliwie, że ich dzieci nie mają zbyt wielu możliwości, jak chodzi o zabawę. Wielokrotnie domagano się, aby miasto coś z tym zrobiło.

Budżet obywatelski. Czym jest?

Czym tak właściwie jest budżet obywatelski? To inicjatywa, która pozwala mieszkańcom na wzięcie udziału w procesie zarządzania publicznymi pieniędzmi. Poprzez głosowanie to właśnie oni decydują, jaką inwestycję przeprowadzi miasto. Projekty dotyczą takich kwestii, na które najczęściej skarżą się obywatele i które ściśle wiążą się z ich potrzebami. Do takich projektów należą właśnie między innymi placówki dla dzieci albo obiekty sportowe. W typowych miejskich inwestycjach bardzo często pojawiają się głosy niezadowolenia osób, które uważają, że pieniądze można było wydać lepiej. Dzięki wspólnemu głosowaniu nad projektem, każdy może mieć poczucie, że sam wybiera, co będzie działo się w jego mieście.

Przeczytaj też, jakie projekty wybrali obywatele w Rydułtowie!

Jak się udał Miejski Dzień Dziecka?

Otwarcie placu zabaw nie było oczywiście jedynym punktem tegorocznego Miejskiego Dnia Dziecka. Standardowo miały miejsce także występy artystyczne. Bardzo trudno jest wyobrazić sobie takie lokalne wydarzenie, na którym nie słychać muzyki ludowej. Jest to gatunek, z którego wiele osób kpi, ale trzeba przyznać, że zawsze dodaje on uroku tego typu okazjom. W tym roku zaśpiewał dla nas Zespół Tańca Ludowego „Sędomir”. Znalazło się też miejsce dla utalentowanej młodzieży. Artystycznie udzieliły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. Zorganizowano także gry i zabawy, dzięki którym najmłodsi mogli się trochę rozegrać. Nie zabrakło wyzwań intelektualnych. Oprócz typowo sportowej rywalizacji, dzieciaki mogły zagrać w szachy.