rekolekcje powołaniowe

W Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe

Rekolekcje powołaniowe w Sandomierzu. Prowadził je bp Nitkiewicz

Rekolekcje powołaniowe w Sandomierzu właśnie się zakończyły. W rekolekcjach wzięło udział 14 studentów i licealistów. Wydarzenie miało miejsce w dniach od 26 do 28 listopada, a miejscem spotkania było Wyższe Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Przewodził mu bp Krzysztof Nitkiewicz, dla którego bardzo ważne jest, aby młodzież odkrywała w sobie powołanie do kapłaństwu. Mimo że w dzisiejszych czasach wiele spotkań (nawet rekolekcyjnych) odbywa się za pośrednictwem internetu, te udało się zorganizować stacjonarnie.

Biblijny Zacheusz motywem przewodnim rekolekcji

W rekolekcjach wielokrotnie przewijała się postać biblijnego Zacheusza. Postać ta pojawiła się w Ewangelii św. Łukasza, choć nie wiadomo o niej tak naprawdę zbyt wiele. Jest jednak kilka kluczowych informacji, które pozwoliły, aby ta postać stała się tematem tego kilkudniowego spotkania. Między innymi Zacheusz znany jest z małego wzrostu i wstydu przed tym, co myślą o nas inni. Ten fundament wystarczy jako dobre wprowadzenie do przemyśleń nad swoimi własnymi kompleksami i aspiracjami.

Coraz mniej kapłanów

Ostatnie statystyki pokazały, że kapłaństwo nie ma się zbyt dobrze w Polsce. Mogliśmy odnotować naprawdę poważne spadek powołań, czyli inaczej mówiąc – coraz mniej młodych mężczyzn chce zostać księżmi. Dla osób, którzy nie lubią instytucji Kościoła, jest do dobra wiadomość, ale czy na pewno? Mniejsza liczba kapłanów z powołania oznacza, że może zwiększyć się liczba tych kapłanów, którzy posługują w sposób niewłaściwy i stają naprzeciw swoim przysięgom.

Co mają na celu rekolekcje powołaniowe?

Po co w ogóle organizuje się rekolekcje powołaniowe? Przede wszystkim chodzi o to, aby przybliżyć drogę do kapłaństwa osobom, chcącym obrać tę ścieżkę. Mogą tam rozważyć wiele spraw związanych z kapłaństwem i przemyśleć, czy na pewno ta droga jest dla nich. Aby uniknąć sytuacji, w których ludzie zostają księżmi z braku pomysłu lub z myślą o pieniądzach, procedury wchodzenia w kapłaństwu są długie i skomplikowane, dlatego każdy kandydat najpierw musi porządnie rozprawić się ze swoim sumieniem i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.