terytorialsi

Terytorialsi zaprzysiężeni. 50 kandydatów wypowiedziało rotę

Terytorialsi zaprzysiężeni. 50 młodych żołnierzy dołączyło do służby

Terytorialsi z Sandomierza właśnie poszerzyli swoje grono. Do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło 50 młodych silnych ludzi. W ubiegłą niedzielę wypowiedzieli oni słowa przysięgi, a towarzyszyła temu jak zawsze podniosła uroczystość. Obyła się ona na terenie należącej do sandomierskiej jednostki wojskowej. Warto wspomnieć, że to już trzecie takie wydarzenie w Sandomierzu w tym roku. W poprzednich dwóch jednak ze względu na obostrzenia nie mogli uczestniczyć bliscy żołnierzy. Tym razem się to zmieniło i w wydarzeniu wzięło udział nieco więcej osób.

Kim są nowi terytorialsi?

Służyć w obronie terytorialnej decyduje się wiele różnych osób. Najczęściej są to młodzi mężczyźni, którzy ukończyli szkoły średni, a nawet ci, którzy jeszcze do nich uczęszczają. Wzięli oni udział w akcji pt. Wakacje z WOT, w ramach której odbyli prawdziwy trening. Nauczyli się tam, jak brać udział w musztrze, obchodzić się z bronią oraz udzielać pierwszej pomocy. Na koniec szesnastodniowego szkolenia kandydaci wzięli udział w egzaminie o nazwę „pętla taktyczna”.

Pułkownik Piotr Hałys, który obecnie dowodzi 10. Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej, wyjaśnił, że wakacyjne szkolenie ma na celu pogodzenie nauki i pracy z realizacją marzeń. Jak się okazuje udało się ten cel osiągnąć, gdyż część nowych żołnierzy to właśnie uczniowie. Można zatem być uczniem i jednocześnie zaangażować się w obronę swojego kraju.

Kiedy można wziąć udział w szkoleniu WOT?

Do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej nadal można dołączać. W te wakacje odbędą się dwa szkolenia w okresie 14-29.08 oraz 11-26.09 br. Zachęcamy więc wszystkie młode, wysportowane osoby, aby rozważyły taką możliwość. Jest to nie tylko sprawdzian własnych umiejętności i ograniczeń, ale także okazja, żeby wziąć udział w czymś naprawdę ważnym i pożytecznym.