Festiwal Filmów Niezwykłych

Festiwal Filmów Niezwykłych w Sandomierzu

Festiwal Filmów Niezwykłych w Sandomierzu

Festiwal Filmów Niezwykłych rozpoczął się 25.06 w Sandomierzu. Jego gośćmi byli między innymi Magdalena Różczka, Janusz Gajos, Jan Emil Młynarski, Natalia Sikora oraz Michał Rusinek.

– Chcemy podkreślić radosne wychodzenie z pandemii, dlatego zaplanowaliśmy głównie pokazy plenerowe, a dla filmów krótkometrażowych i dokumentalnych przeznaczamy zamknięte pomieszczenia, czyli kino oraz Galerię Widnokrąg – mówiła Katarzyna Kubacka-Seweryn dla radia Kielce.

Festiwal urządzony w rocznicę urodzin wybitnego reżysera

Data festiwalu nie jest przypadkowa. Otóż 27 czerwca przypada rocznica urodzin wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Był jednym z tych twórców, którzy udowodnili, że polskie kino cały czas może dorównywać światowemu zarówno pod względem opowiadanej historii, gry aktorskiej i jak i scenariusza. Był on twórcą takich świetnych dzieł jak „Przypadek”, „Podwójne życie Weroniki” czy serii „Trzy kolory”. Ceniono go również za granicą i darzono tak samo wielkim szacunkiem jak chociażby Andrzeja Wajdę czy Agnieszkę Holland. Nawet jeśli narzekamy na współczesne polskie kino, to powinniśmy umieć wyrazić uznanie dla tych artystów, którzy swego czasu wynieśli je na wyżyny.

– Podkreślimy naszą misję, przedstawimy nasz manifest, razem odśpiewamy piosenkę pt. „Lubmy się trochę”, bo to jest właśnie nasze przesłanie. Zrobimy to wspólnie z Janem Młynarskim i Warszawskim Combo Tanecznym. Zaplanowaliśmy to wydarzenie na 27 czerwca, w 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego – reżysera, który poszukiwał niezwykłości w codziennym życiu każdego z nas – dodała dyrektor.

Cele festiwalu

Przez trzy dni festiwalu wyświetlono kilkadziesiąt filmów. Oprócz promocji kina elementem festiwalu było także czytanie literatury dziecięcej, czego podjęli się między innymi Michał Rusinek i Magdalena Różczka. W tym czasie w galerii BWA wystawiono także wystawę plakatów i ilustracji, których autorami są Teresa, Janusz i Katarzyna Stanna. Jerzy Filar zaś zaprosił na wspólne wieczorne śpiewanie.