Bezdotykowe kropielnice w kościele Św. Ducha

W Kościołach woda święcona w kropielnicach było obecna od zawsze, niestety dziś jej nie ma ze względu na obowiązujący reżim sanitarny. Pandemia spowodowała uniemożliwienie korzystania ze zwykłych kropielnic. Najczęściej znajdowała się ona obok chrzcielnicy, kiedy wierni wchodzili do kościoła, od razu zanurzali dłoń w święconej wodzie i czynili znak krzyża. Również forma ta  przeżegnania się jest formą oczyszczania, dzięki której wierzący lepiej przeżywają Eucharystię. Z tych względów wierni kościoła byli niezadowoleni na brak takiej możliwości. Z pomocą w tej sytuacji pojawiły się kropielnice bezdotykowe. 

Pogodzenie wiary z obowiązującym reżimem sanitarnym

Wielokrotnie wierni z Kościoła pw. Ducha Świętego w Sandomierzu pytali o możliwość użycia święconej wody. Z powodu COVID-19 zniknęła ona z kropielnic w kościołach. Kościoły również muszą stosować się do wskazań wydanych przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie. Niknięcie wody święconej z kościołów miało zmniejszyć ilość zakażonych osób. 

Polska firma wpadła na pomysł jak temu przeciwdziałać i jak jednocześnie minimalizując ryzyko zakażenia wysłuchać potrzeb wiernych. Zaczęli w tym celu produkować bezdotykowe kropielnice, które w higieniczny i bezkontaktowy sposób dozują święconą wodę na dłonie osób, które przychodzą do kościoła. Aby skorzystać z dozownika wody święconej, należy podstawić dłoń pod urządzenie. 

Kościół Św. Ducha, a przeciwdziałanie rozpowszechniania się wirusa

Rektorat Kościoła Ducha Świętego, aby pogodzić restrykcje z potrzebami wiernych, zamówił trzy automaty do bezdotykowego dozowania wody święconej. Dwa z nich mają pojawić się tuż przy głównym wejściu, tak aby było wygodniej dla wiernych. Trzeci z nich ma zostać umieszczony w zakrystii. Automaty dozujące wodę świętą dobrano kolorystycznie w taki sposób, aby były dopasowane z wnętrzem kościoła, które jest zabytkowe. 

Zakupione bezdotykowe kropielnice będą pierwszymi w całym Sandomierzu. Z biegiem czasu na zakup ich decyduje się coraz większa ilość świątyń.