Szlak św. Jakuba

Szlak św. Jakuba cieszy się popularnością nie tylko wśród Polaków, ale również Europejczyków. Zmierza on do Hiszpanii, aby można dojść do sanktuarium św. Jakuba Starszego. Właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Prezentowana droga została oddana do użytkowania 25 lipca 2009 roku, kiedy to nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Na terenie szlaku znajdują się obszary historyczne, które stanowią dzielnicę państwa pierwszych Piasków. Chodzi o prowincję krakowską oraz sandomierską.

Szlak św. Jakuba opiera się na rozmieszczeniu kościołów śl. Jakuba Starszego Apostoła, które biegną między innymi przez Sandomierz, Pałecznicę, Niegardów oraz Kraków, aż do Raciborza.

Trasa posiada żółte strzałki, a także symbol muszli w kolorze żółtym. Z reguły widnieje on na niebieskim tle i pokazuje w którą stronę należy się udać, aby pozostać na wyznaczonej trasie.

Szlak biegnie zarówno przez drogi publiczne, jak również leśne ścieżki, co dostarcza jeszcze więcej wrażeń osobom zwiedzającym. To teren niezwykle atrakcyjny zarówno, kiedy chodzi o przyrodę, jak i o historię. Przyjmuje się, że cały szlak biegnący od Sandomierza do Krakowa ma 192 kilometry.